9.5 C
Szczecin
13 maja 2024
Powiat Koszaliński Wiadomości

Koszalin/ Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

W Koszalinie głównym punktem miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości był uroczysty apel na pl. Zwycięstwa. Dziś agresja Rosji na Ukrainę boleśnie nam przypomina, jaką wagę mają pokój, bezpieczeństwo i wolność – napisał w liście do uczestników wicepremier Mariusz Błaszczak.

List wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, skierowany do uczestników obchodów Narodowego Święta Niepodległości, odczytał dowódca Garnizonu Koszalin płk Sławomir Malik.

„Wspólnie uczcijmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Niech nasze serca przepełnia duma i wdzięczność dla naszych przodków za to, że pomimo zaborów, krwawo tłumionych powstań narodowych, zsyłek, rusyfikacji i germanizacji nigdy nie wyrzekli się polskości i wiary w niepodległość” – napisał wicepremier.

W liście przypomniał, że Polska po 123 latach powróciła na mapę Europy i nie byłoby to możliwe „bez determinacji, dalekowzroczności Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i wielu innych postaci”. Podkreślił, że miało też w tym udział tysiące mniej znanych bohaterów, którzy „przelewali krew, by Rzeczpospolita odzyskała suwerenność i ją utrzymała w trudnych latach po 1918 r.”.

„Dziś agresja Rosji na Ukrainę boleśnie nam przypomina, jaką wagę mają pokój, bezpieczeństwo i wolność. To nie są dary otrzymane raz na zawsze, zagwarantowane układami i traktatami. Wsparcie sojuszników jest bezcenne, ale nie zda się na wiele, jeśli uznamy, że ono wystarczy. Dlatego zwiększamy liczebność Wojska Polskiego, kupujemy najnowocześniejszy sprzęt, inwestujemy w uzbrojenie i wyszkolenie żołnierzy. Rozbudowujemy infrastrukturę wojskową, zwłaszcza w jednostkach na wschodzie kraju i uszczelniamy granice” – napisał wicepremier Błaszczak.

Podkreślił w liście, że pamiętając o bohaterskich przodkach, „nie tracimy z pola widzenia dzisiejszych obrońców i gwarantów niepodległości – żołnierzy Wojska Polskiego”. „To dzięki ich zaangażowaniu i sile odważnie patrzymy w przyszłość” – zwrócił uwagę szef MON.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości złożył żołnierzom i pracownikom wojska, weteranom i ich rodzinom, a także wszystkim Polakom życzenia zdrowia, satysfakcji ze służby i pracy oraz spokojnej przyszłości.

Z kolei prezydent Koszalina Piotr Jedliński w swoim przemówieniu zaznaczył, że 11 listopada jest symbolem miłości do ojczyzny, symbolem walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa.

„W tym szczególnym dniu oddajemy hołd tym wszystkim, którzy swoją postawą i męstwem wywalczyli naszej ojczyźnie wolność. Jednak walka o wolność dla naszego kraju trwała przez kolejne dziesięciolecia. Trzeba uczcić pamięć powstańców warszawskich, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej, żołnierzy zdobywających Kołobrzeg i Berlin oraz wszystkim tym, którzy stracili życie w Katyniu, Charkowie, zostali zesłani na Syberię lub zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. Nie możemy zapomnieć o ofiarach komunizmu w Polsce, jak również o członkach Solidarności” – powiedział prezydent Koszalina.

Wspomniał również o wejściu Polski do NATO i Unii Europejskiej. „Jest to niezwykle istotne w kontekście wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Tylko zjednoczeni możemy z tego konfliktu wyjść mocniejsi, bezpieczniejsi i spokojniejsi o przyszłość naszą i naszych dzieci” – ocenił Jedliński.

Podziękował mieszkańcom Koszalina za budowanie przez ostatnich 30 lat lokalnej społeczności i świadome uczestnictwo w budowie nowoczesnego miasta.

„Wspólnie piszemy historię naszego miasta, jego dalszej przyszłości. Życzę nam wspólnej satysfakcji z rozwoju naszego miasta, mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów na poziomie całego kraju i Koszalina, naszego wspólnego dobra” – mówił Jedliński.

Uroczysty apel na pl. Zwycięstwa przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przeprowadzony został zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Wręczone zostały m.in. akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, odznaki honorowe. Pamiątkową odznaką Kolumbowie rocznik 20, nadawaną byłym żołnierzom AK i członkom Szarych Szeregów, uhonorowani zostali pośmiertnie kpt. Senior Zofia Piec ps. Kwiatek i por. senior Dionizy Kromer ps. Maluch. Przez pomnikiem liczne delegacje złożyły kwiaty.

Apel poprzedziła msza św. w katedrze i nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-metodystycznym odprawione w intencji ojczyzny. Następnie sprzed katedry uczestnicy obchodów przemaszerowali na pl. Zwycięstwa.

W ramach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości o godz. 17.00 w Centrum Kultury 105 można będzie wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Godzinę później zapłoną „Ptaki” – rzeźba Władysława Hasiora, usytuowana przy Politechnice Koszalińskiej.

Źródło/PAP

Related posts

Baltic Neopolis Orchestra w Studiu Koncertowym Radia Szczecin

AZ

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik: komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy 

JK

Zarząd Polskiego Radia Szczecin: sprawę Krzysztofa F. w ten sam sposób relacjonowały inne media

AZ

Nowy rok akademicki na PUM

AZ

Szefernaker: nowe rozwiązania dla samorządów w Programie Inwestycji Strategicznych

JK

Szczecin/ Osadzeni w areszcie zadbają o miejsca pamięci i o groby kombatantów

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie