18.5 C
Szczecin
4 maja 2024
Jeśli dziś EMA zatwierdzi szczepionkę Pfizera, 26 grudnia do Polski trafi pierwsze 10 tys. dawek
Miasto Szczecin Zdrowie

Jeśli dziś EMA zatwierdzi szczepionkę Pfizera, 26 grudnia do Polski trafi pierwsze 10 tys. dawek

Jeżeli w poniedziałek Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę na koronawirusa firmy Pfizer, to wszystko wskazuje na to, że 26 grudnia do Polski dojedzie pierwsze 10 tys. dawek i 27 grudnia zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tys. osób – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Prezesa Rady ministrów był pytany w poniedziałek w RMF FM, kiedy i gdzie rozpoczną się szczepienia na koronawirusa.

„Jeżeli dzisiaj Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdzi szczepionkę firmy Pfizer to wszystko wskazuje na to, że 26 grudnia wieczorem do Polski dojedzie pierwsze 10 tys. dawek szczepionek i 27 grudnia zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tys. osób” – powiedział Dworczyk. Zaznaczył, że będzie to grupa „zero”, czyli personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych.

W tej chwili – mówił Dworczyk – jest wybieranych „kilkadziesiąt punktów, gdzie pierwsze szczepienia tych blisko 10 tys. osób będą miały miejsce”. „To będą tak zwane szpitale węzłowe, czyli szpitale, które zostały wytypowane przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia do prowadzenia szczepień grupy zero” – dodał Dworczyk.

Zaznaczył, że liczba punktów szczepień będzie się zwiększać. „W tej chwili mamy punkty, które mogą obsłużyć ponad 93 proc. populacji, w ponad 80 proc. gmin. W tej chwili trwa kolejny nabór takich punktów. Jeszcze przed świętami będziemy mieli tę listę uzupełnioną” – powiedział.

Dworczyk poinformował, że w teraz „zdolność do szczepień jest na poziomie 3,5 mln dawek miesięcznie”.

Rząd we wtorek przyjął Narodowy Program Szczepień, którego celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki na Covid-19 mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

Program szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas etapu 0 szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Źródło: PAP Fot Pixabay

Related posts

Droga S6. Jak przebiegają prace przy budowie brakującego odcinka obwodnicy Koszalina i Sianowa?

AZ

Kursy niwelujące liczbę punktów karnych wystartują niebawem

AZ

Po zakończeniu inwestycji PUM wejdzie na jeszcze wyższy poziom

AZ

Minister zadowolona po głosowaniu w sprawie polskiego KPO

AZ

Ognisko ASF w regionie. Chore dziki pod Goleniowem

AZ

Zjawiskowy proMODERN zainaugurował rezydenturę artystyczną w Filharmonii

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie