25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Kultura Miasto Szczecin Wiadomości

Zjawiskowy proMODERN zainaugurował rezydenturę artystyczną w Filharmonii

Zdobywca wielu prestiżowych nagród na świecie. W Polsce m.in. pięciu Fryderyków. W ciągu 10 lat istnienia stał się synonimem najlepszych wykonań muzyki współczesnej. Sekstet wokalny proMODERN zainaugurował w piątek rezydenturę artystyczną w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Starannie dobieramy repertuar w oparciu o rzadko wykonywane najbardziej wymagające dzieła twórców naszych czasów, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Zygmunta Krauze, Luciano Berio, czy Karlheinza Stockhausena – powiedział Piotr Pieron (bas) z zespołu proMODERN.

– Cieszymy się, że idea powstania proMODERN tak dobrze zarezonowała w środowisku muzycznym, bo faktycznie kompozytorzy lubią pisać takie dzieła, więc my z chęcią taką lukę wypełniamy będąc zespołem wokalnym specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej i mamy takie ambicje, by najciekawszą muzykę pokazywać jak najlepiej – uzupełnił Piotr Pieron.

W piątek grupa przejmująco wykonała utwory Claudio Monteverdiego, Tadeusza Kasserna, Andrzeja Karałowa i Arvo Pärta. Tego ostatniego twórcy ze szczecińskimi symfonikami pod batutą Macieja Tworka.

– To jest wspaniała idea, że Filharmonia w Szczecinie w tak oryginalny sposób potraktowała rezydenturę. proMODERN jest strzałem w dziesiątkę. Także cieszę się, że ten koncert inauguracyjny miałem przyjemność i szczęście poprowadzić z tym niezwykłym „Stabat Mater” Arvo Pärta – podsumował Michał Tworek.

Kolejny koncert w Filharmonii z udziałem proModern odbędzie się 3 grudnia 2023 roku.

Źródło/RadioSzczecin.pl

Related posts

Minister rolnictwa: przeznaczyliśmy 15,4 mld zł na pomoc dla polskich rolników

AZ

W Kołobrzegu powstanie nowe schronisko dla zwierząt?

AZ

Kolejny etap budowy S6 w Kołobrzegu

AZ

Szczecin/ Trzej królowie konno poprowadzą w piątek orszak

AZ

PiS apeluje o zmianę zagospodarowania przestrzennego w Szczecinie

JK

Nowa aranżacja wystawy poświęconej Enigmie w kołobrzeskim muzeum

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie