9.5 C
Szczecin
7 maja 2024
Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy
Miasto Szczecin Praca

Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy

Poniedziałek jest ostatnim dniem, w którym można wnioskować o dodatek solidarnościowy – przypomniała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. Podkreśliła, że dotychczas ZUS wypłacił w ramach tego dodatku już około 305 mln złotych.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1,4 tys. zł miesięcznie. „Świadczenie to wprowadzone zostało z myślą o pracownikach, którzy stracili pracę w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa” – podkreśliła Uścińska, przypominając, że poniedziałek, 31 sierpnia, jest ostatnim dniem, w którym można wnioskować o ten dodatek.

– Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Czyli, jeśli ktoś złoży wniosek dziś to dostanie dodatek za jeden miesiąc – sierpień – zaznaczyła prezes Zakładu.

Wskazała również, że złożenie wniosku jest bardzo proste, a wypłata świadczenia, jak mówiła, następuje bardzo szybko. „Staramy się realizować nasze motto +dziś wniosek jutro świadczenie+” – przekonywała w rozmowie.

Poinformowała również, że z danych ZUS wynika, iż częściej o środki wnioskują kobiety, które stanowią 58 proc. wnioskodawców.

– Pod względem wieku największa liczba wniosków, czyli około 33 proc. – pochodzi od osób między 26. a 35. rokiem życia – dodała prezes Zakładu.

Dotychczas ZUS wypłacił już około 305 mln złotych z tytułu dodatku solidarnościowego.

O świadczenie to mogą wnioskować osoby, z którymi z powodu COVID-19 pracodawca po 15 marca 2020 r. rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła.

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r. Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym, czyli już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składki emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Źródło: PAP Fot. Pixabay

Related posts

Po zakończeniu inwestycji PUM wejdzie na jeszcze wyższy poziom

AZ

Dotacje na auta elektryczne. Blisko 19 tys. zł wsparcia

Admin

Ruszyła budowa S11 od Koszalina do Bobolic

Admin

Przywracanie rysi do środowiska. Drapieżnik wypuszczony w Nadleśnictwie Czarnobór

KM

Są pieniądze na budowę Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Admin

Szczecin/ Bank Mleka Kobiecego apeluje o wsparcie

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie