4.4 C
Szczecin
26 lutego 2024
Kultura Miasto Szczecin Wiadomości

Szczecin/ Konferencja dot. dawnego życia muzycznego i teatralnego miasta odbędzie się 1 grudnia

Ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona życiu teatralnemu i muzycznemu dawnego Szczecina (do 1945 r.) odbędzie się 1 grudnia w Książnicy Pomorskiej. Poruszona będzie kwestia m.in. powstania i początku szczecińskiego teatru publicznego.

„Jeżeli ktoś się interesuje kulturą, przeszłością kultury w naszym mieście, to jest to konferencja, która może go zaciekawić. Każdy temat to będzie Szczecin w jakimś określonym punkcie swojej historii i w jakimś ciekawym ujęciu” – powiedziała w rozmowie z PAP Agnieszka Borysowska z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Podczas konferencji prelegenci opowiedzą m.in. o powstaniu i początku szczecińskiego teatru publicznego (XVII/XVIII), salonach muzycznych XIX-wiecznego Szczecina, bibliotece muzycznej przy przedwojennej Stadtbibliothek (Szczecińskiej Bibliotece Miejskiej) oraz o urządzeniach do odtwarzania muzyki w Szczecinie w 1. połowie XX wieku

„Początki życia teatralnego są spowite ciągle jeszcze w mroku, bo do tej pory nie ma takich badań, nie ma takich publikacji, które uświadomiły by nas w tym względzie. Dlatego pierwsza sesja, gdzie będą przedstawiane najstarsze teksty, może być czymś rzeczywiście nowym, do tej pory nieopisanym” – powiedziała Borysowska.

„Spodziewam się, że dowiemy się czegoś nowego o początkach teatru w Szczecinie” – podkreśliła.

Konferencja rozpocznie się 1 grudnia o godz. 9 w Książnicy Pomorskiej im. S. Staszica w Szczecinie (sala S. Flukowskiego). Wstęp jest bezpłatny.

Źródło/PAP

Related posts

Droga ekspresowa S11 z Koszalina do Bobolic już na finiszu

KM

SŁAWNO: Zasad trzeba przestrzegać, dla naszego wspólnego zdrowia

Admin

Sanepid przebadał szkoły w regionie. Jest wiele zastrzeżeń

AZ

Szczecin/ Zakończono próbne obciążenia na wiadukcie i moście kolejowym na Regalicy

AZ

Hospitalizacja z powodu infekcji wirusowych w Koszalinie

AZ

Wiceminister rolnictwa: prawdopodobnie w tym tygodniu KE zaakceptuje dopłaty do zboża

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie