25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Infrastruktura Wiadomości

Budowa drogi S10. Bardzo duże zainteresowanie firm

Bardzo duże zainteresowanie firm budową nowych odcinków drogi S10 od Stargardu do Piły. Z tego powodu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała o przedłużeniu przetargu. Nowa droga ekspresowa będzie komunikacyjną rewolucją, która znacznie skróci czas dojazdu do Warszawy.

Pod koniec września Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetargi na zaprojektowanie i budowę 8 odcinków ekspresowej „dziesiątki” ze Szczecina do Wałcza. Trzeba go jednak przedłużyć, ze względu na ogromne zainteresowanie firm.

– To zainteresowanie jest naprawdę bardzo duże, bo na tę chwilę mamy tych pytań łącznie około 6300. Aż tyle pytań do nas trafiło. Są to pytania dotyczące zarówno kwestii formalnych, prawnych, ale również technicznych – poinformował Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie.

Oferty zainteresowane firmy mogą składać do 15 grudnia. Prace budowlane mają ruszyć w przyszłym roku, a zakończyć się w 2028. Szacowana wartość inwestycji to blisko siedem miliardów złotych.
– Budowa drogi S10 jest drogą bardzo ważną inwestycją dla naszego kraju, dla gospodarki kraju, dla regionu, ale przede wszystkim dla mieszkańców – podkreślił Sławomir Osiński z GDDKiA w Szczecinie.

Nowa trasa będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją warszawską. Będzie to bezpośrednie połączenie Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza.
– Fajnie, bo tak naprawdę będzie bezpieczniej, ja mam rodzinę w Szczecinie i w końcu będę mógł dojechać w normalnych warunkach – skomentował kierowca.

Docelowo droga o długości 410 kilometrów, połączy Szczecin z Warszawą. Ma być szybciej i taniej, bo nowa trasa oznacza o 100 kilometrów mniej i przynajmniej 100 złotych, które pozostanie w portfelach kierowców.

– Cały przebieg do Warszawy tej drogi idzie w kierunku Centralnego Portu Komunikacyjnego. To też bardzo ważna informacja, bo właśnie wszystkie oddziały GDDKiA już są zaawansowane w pracach przygotowawczych, nam się udało, że jesteśmy tak zaawansowani, że mogliśmy rozpisać przetarg na prace budowlane – przekazał Łukasz Lendner, dyrektor GDDKiA w Szczecinie.

Obecnie w naszym regionie, Generalna Dyrekcja prowadzi budowę 120 kilometrów dróg. Kluczowe projekty dotyczą realizacji drogi S3 ze Świnoujścia do Troszyna, S6 z Koszalina do Słupska, a także S11 z Bobolic do Szczecinka.

– Kwota sumaryczna tych wszystkich inwestycji to już jest 20 miliardów złotych. To są naprawdę potężne środki, które zostały już wydatkowane na zachodniopomorskie drogi krajowe i będą wydatkowane przez kolejne lata – zaznaczył Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA w Szczecinie.

Powstają też kolejne obwodnice zachodniopomorskich miast m.in. w Gryfinie i Szczecinku. Jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na budowę obwodnicy Wałcza, a w przyszłym pobliskiej Szwecji.

Źródło: TVP3 Szczecin Fot.: GDDKiA

Related posts

„Więcej lokali wyborczych to lepsza frekwencja”

AZ

Fundusz Rozwoju Dróg w działaniu. Otwarcie wyremontowanej drogi w Widuchowej

KM

Prezes PKN Orlen: obniżamy ceny paliw przed majówką

AZ

Zjawiskowy proMODERN zainaugurował rezydenturę artystyczną w Filharmonii

AZ

Fundusz solidarnościowy. Realne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

KM

Rząd przeznaczy 3 miliardy złotych na odbudowę zabytków

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie