25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Miasto Szczecin Nauka Wiadomości Zdrowie

Sztuczna inteligencja pomoże lekarzom?

Farmacja funkcjonuje świetnie, ale myślimy już nad następnymi kierunkami – mówił, w „Rozmowie Pod Krawatem”, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Chcemy zainwestować w bioinformatykę i sztuczną inteligencję, bowiem rozwój właśnie tych obszarów pozwoli uzupełnić niedobory wśród lekarzy albo odciążyć ich w pracy – tłumaczył prof. Bogusław Machaliński.

– Idąc z duchem czasu, na przykład ta sztuczna inteligencja, bioinformatyka to są te obszary, który wciąż wymagają nakładów i rozwoju. Otrzymaliśmy 30 mln zł z Agencji Badań Medycznych na medycynę cyfrową. To nas na pewno wzmocni w tych nowych czasach, bo ta wirtualna rzeczywistość być może niedługo będzie częściowo zastępować fizykalną obecność lekarzy – dodał Machaliński.

Natomiast pierwsi absolwenci farmacji PUM opuścili mury uczelni w tym roku, a jak zaznacza rektor w przyszłym roku oddana do użytku będzie wytwórnia farmaceutyczna działająca na uniwersytecie w ramach współpracy z otoczeniem biznesowym.

Dodajmy, że PUM w ostatnich latach jest jedną z trzech najlepszych uczelni medycznych w Polsce. Jak zaznaczył rektor Bogusław Machaliński, plan jest taki, aby być w pierwszej dziesiątce wszystkich najlepszych uniwersytetów w kraju.

Źródło/RadioSzczecin.p;

Related posts

Zachodniopomorskie/ Rozpoczął się 26. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

AZ

Gryfia wyremontowała trzy promy PŻB

AZ

Hydrolog o zagrożeniu suszą: To skutek zmian klimatycznych

AZ

Rozpoczął się nabór kandydatów na drugą kadencje Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego

AZ

Szczecin/ Studenci zaprojektowali betonową kulę do kręgli; wygrali prestiżowy konkurs w USA

AZ

Kilkanaście tysięcy dzieci na wakacjach z Caritas

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie