4.4 C
Szczecin
26 lutego 2024
Powiat Gryfiński Wiadomości

Elektrownia PGE Gryfino 2050 przyłączona do sieci gazowej

Gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra przekazano do eksploatacji we wtorek na terenie węzła przyłączeniowego do elektrowni PGE Gryfino 2050. Inwestycja Gaz-Systemu pozwoli na zasilenie gazem ziemnym dwóch budowanych bloków gazowo-parowych.

Jak przekazano, bloki gazowo-parowe zapewnią mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej.

Wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Przemysław Kołodziejak podkreślił, że budowa dwóch bloków na terenie Elektrowni Dolna Odra to „jedna z kluczowych inwestycji wpisujących się w transformację Polskiej Grupy Energetycznej”. „Ta nasza inwestycja wpisuje się też w urozmaicenie miksu energetycznego; zróżnicowany miks energetyczny daje gwarancję bezpieczeństwa” – dodał.

– Możemy (…) już właściwie doprowadzić do sytuacji, kiedy nastąpią rozruchy próbne – my jesteśmy gotowi i wiemy, że PGE też jest gotowe, więc pewnie niebawem będzie to również następowało – ocenił prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński.

Pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zaznaczyła, że bloki gazowe to „stabilne i elastyczne” źródła energii. „Bardzo się cieszę, że już niedługo te dwie +siedemsetki+ będą wspierać system” – dodała.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki stwierdził z kolei, że Pomorze Zachodnie staje się „wielką twierdzą polskiego bezpieczeństwa energetycznego”.

Gazociąg łączący budowaną elektrownię gazowo-parową z krajowym systemem przesyłowym został wybudowany przez Gaz-System w ciągu 14 miesięcy; ma zapewnić dostawy niskoemisyjnego paliwa do produkowania energii elektrycznej. Dwa bloki gazowo-parowe w Elektrowni PGE Gryfino 2050 będą miały łączną moc 1340 MW. Gazociąg przyłączeniowy relacji Przywodzie – PGE Gryfino 2050 ma 63 km długości, a jego trasa przebiega przez siedem gmin woj. zachodniopomorskiego: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Bielice, Banie, Gryfino, Widuchowa. Jak przekazała spółka Gaz-System, trasę gazociągu wyznaczono w taki sposób, aby nie kolidowała z zabudową mieszkaniową.

Poza częścią liniową powstały też obiekty technologiczne: dwa zespoły zaporowo-upustowe przyłączeniowe – Przywodzie wraz ze śluzą nadawczą oraz Kozielice; dwa zespoły przyłączeniowe – Lubanowo i Krzypnica; stacja regulacyjno-pomiarowa o przepustowości 250 tys. m sześc. na godzinę oraz zespół zaporowo-upustowy wraz ze śluzą odbiorczą w miejscowości Nowe Czarnowo.

Inwestycja – jak przekazano – pozwoli na zasilanie PGE Gryfino 2050 gazem z terminalu LNG w Świnoujściu przez gazociągi Szczecin – Lwówek i Goleniów – Lwówek w ramach projektu Baltic Pipe.

Źródło: PAP Fot.: PGE

Related posts

Placówki pomocowe nagrodzone w Dzień Pracownika Socjalnego

AZ

Zachodniopomorskie/ Ostrzeżenie przez burzami z gradem dla części regionu

AZ

Sasin: chcemy, aby polska energetyka była oparta o pewne i tanie źródła

AZ

Zachodniopomorskie/ Zakończyły się prace związane z pogłębianiem toru wodnego Świnoujście-Szczecin

AZ

Zachodniopomorskie/ Więcej klientów z Niemiec na stacjach benzynowych przy granicy

JK

Zachodniopomorskie/ Zakończyła się przebudowa falochronu wschodniego w Mrzeżynie i pomostu w Niechorzu

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie