10.8 C
Szczecin
24 września 2023
Miasto Szczecin Nauka Wiadomości

Kompetencje cyfrowe szczecińskiej młodzieży są ponad ogólnopolską średnią

„W dzisiejszym świecie nie da się funkcjonować bez cyfrowych umiejętności” – twierdzą uczniowie szczecińskiego Technikum Technologii Cyfrowych, którzy wzięli udział w IT Fitness Teście.

Ogólnopolski konkurs bada praktyczne kompetencje cyfrowe młodzieży, czyli posługiwanie się ogólnodostępnymi narzędziami, jak telefon, komputer czy laptop.

Szczecińskie Technikum Technologii Cyfrowych osiągnęło wynik IT Fitness Testu ponad średnią na tle innych szkól w Polsce. Uczniowie szczecińskiego technikum najwięcej punktów uzyskali w kategoriach: Bezpieczeństwo i Internet. Ich średni wynik wyniósł 62%, a śr. w Polsce to 53%. W teście wzięło udział 45 uczniów ze szczecińskiej szkoły.

Kompetencje cyfrowe kształcimy przez 5 lat nauki w szkole. Nasze technikum utrzymuje wysoki poziom, czego przykładem są chociażby egzaminy zawodowe – mówi Krzysztof Królak, dyrektor Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie.

– Kompetencje cyfrowe to jest dzisiaj podstawa pracy informatyka, ale nie tylko jego, bo jest to zagwarantowane również w podstawie nauczania ogólnego. Było to fajne spotkanie, które pozwala wykorzystać nam narzędzia, które uczniowie w szkole poznają, wykorzystują, a przede wszystkim będą wykorzystywali za lat kilka w pracy – mówi Królak.

Szkoła bardzo pobudziła w nas pasje do szeroko pojętych technologii cyfrowych – mówią uczestnicy testu, uczniowie Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie.

– Najwięcej umiejętności cyfrowych nabiera się umiejąc znaleźć coś. Przyda się w każdym zawodzie, bo wszystko teraz jest w Internecie. – Szkoła oferuje bardzo szeroki zakres informacji, których nas uczy od mediów społecznościowych, po komputery jako hardware i jako software. – Mamy Internet, sztuczną inteligencję, tylko to wszystko polega na tym, że trzeba chcieć, szukać, chcieć rozwijać się – mówią uczniowie.

Test rozwiązujemy przy użyciu laptopa, internetu i wyszukiwarek. Badamy kompetencje młodzieży m.in. w Polsce, Czechach i na Słowacji – mówi Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.

– W dzisiejszym świecie nie da się funkcjonować bez cyfrowych umiejętności. Nie da się znaleźć pracy, założyć własnej firmy, wejść w dorosłe życie, bez przynajmniej elementarnego poziomu tych kompetencji cyfrowych. Test ma po pierwsze zainteresować, wskazać w czym czujemy się najlepiej. Być może dzięki temu obudzimy jakieś talenty i będziemy za parę lat mieli w Polsce możliwość stworzenia nowego Google’a czy Facebooka – mówi Kanownik.

Test kierowany jest do wszystkich uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i średnich. W Polsce odbywa się po raz drugi. Organizatorem sprawdzianu jest Związek Cyfrowa Polska.

Źródło/RadioSzczecin.pl

Related posts

Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie

JK

Zachodniopomorskie/ Dodatkowe 25 mln zł z funduszy europejskich na zrównoważony transport miejski

JK

Czesław Hoc: prom dla PŻB budowany we Włoszech wzmacnia gospodarczą pozycję Polski na Bałtyku

AZ

Premier Morawiecki w „La Repubblica”: „Potrzebujemy europejskiej jedności”

AZ

Szczecin/ Dodatkowe środki na ogrzewanie; ruszył nabór wniosków

AZ

Szczecin/ Uczniowie morsowali w basenie rozstawionym na boisku szkolnym

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie