12.6 C
Szczecin
29 kwietnia 2024
Miasto Szczecin Wiadomości

Kongres Morski: terminal kontenerowy w Świnoujściu jest niezwykle ważny dla regionu 

W połowie lipca podpisana zostanie umowa z konsorcjum, które wybuduje i będzie użytkować głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu.

Informację tą przekazał w trakcie trwającego Kongresu Morskiego prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś. Umowa jest już wynegocjowana – dodał.

– Umowa będzie podpisana przez konsorcjum Deme Concessions oraz Qterminals z Kataru. Inwestycja dla Katarczyków jest priorytetową w Europie. Oni wchodzą na rynek północnej Europy, ponieważ na południu już działają. Działają na Morzu Czarnym oraz w Katarze. Natomiast Deme Concessions, jest to część dużej grupy Deme, która specjalizuje się w pracach związanych z pogłębianiem – mówi Urbaś.

Budowa terminalu kontenerowego w Świnoujściu jest niezwykle ważna dla regionu, ale obecnie realizujemy też inne inwestycje w gospodarce morskiej – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.

– Najbliższa nam, czyli terminal przeładunkowy w Świnoujściu. Pamiętać trzeba też, że na wybrzeżu wschodnim też takie inwestycje się dzieją. Trudno tak do końca powiedzieć, która z nich jest ważniejsza. Wszystkie są ważne, bo rynek przeładunków na Bałtyku wciąż rośnie. Ważne są terminale przeładunkowe w porcie promowym w Świnoujściu, ważna jest budowa promów – mówi Dobrzyński.

Przypomnijmy, że polski rząd zatwierdził długoletni plan inwestycyjny dla Urzędu Morskiego w Szczecinie. Zakłada on budowę nowego toru wodnego do Terminalu Kontenerowego o głębokości 17 metrów. Wartość inwestycji to 10 miliardów złotych.

Podczas Kongresu Morskiego odbyła się także uroczystość wręczenia Wielkiego Orderu św. Ottona z Bambergu. Otrzymał go kapitan Zbigniew Sulatycki. Był on wiceministrem transportu i gospodarki morskiej w rządzie Jana Olszewskiego.

– Starałem się, na ile mogłem oczywiście, zachować tradycję naszych ojców dziadów. A jeżeli tak, to dla nich najważniejszym drogowskazem to był ten napis: Bóg, Honor i Ojczyzna. I tak się starałem jakoś postępować. To wcale nie oznacza, że nie robiłem błędów i to jest oczywiste. One dopiero mi się pokażą tam u góry – mówi kapitan Sulatycki.

Wielki Order św. Ottona z Bambergu przyznaje Metropolita Szczecińsko-Kamieński. Został on wybity z okazji 880-lecia pierwszej misji świętego Ottona na Pomorze, która miała miejsce w 1124 roku.

Źródło/RadioSzczecin.pl

Related posts

Budowa patriotyzmu. Projekt “Pod biało-czerwoną”

KM

Bezrobocie w regionie na rekordowo niskim poziomie

AZ

Radni pytają o działania SEC i ekologiczne źródła ciepła

Admin

Brudziński dla polskatimes.pl: Dopóki wobec węgla nie będzie alternatywy, dopóty odejście od niego do 2049 r. jest nierealne

JK

Goście RSnW: Polska gospodarka jest konkurencją dla Niemiec

AZ

Zachodniopomorskie/ 300 tys. zł dla organizacji pomagających uchodźcom z Ukrainy

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie