16.3 C
Szczecin
28 kwietnia 2024
Radni pytają o działania SEC i ekologiczne źródła ciepła
Miasto Szczecin Polityka

Radni pytają o działania SEC i ekologiczne źródła ciepła

24 listopada 2020 roku radni klubu prezydenckiego i Koalicji Obywatelskiej podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia przez Gminę Miasto Szczecin do spółki New Cogen sp. z o.o.. Decyzja ta wywołała szeroką dyskusję, a także znaczący sprzeciw mieszkańców, jak i pracowników PGE GiEK S.A. Elektrowni Dolna Odra i „Solidarności” Pomorza Zachodniego, przedstawiając szereg argumentów o konsekwencjach tego rozwiązania.

Szczecińscy radni klubu Prawa i Sprawiedliwości skierowali interpelację w sprawie dotychczasowych działań Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, podkreślając, że produkcja ciepła w ciepłowni Dąbska generuje wysokie emisje szkodliwych ekologicznie substancji. Wyjaśnień w tym zakresie chcą również przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorze Zachodnie.

– Wiele zasadniczych kwestii nie zostało wyjaśnionych wystarczająco, a także rzetelnie przeanalizowanych (…). Z informacji wynika, że Szczecińska Energetyka Cieplna systematycznie obniża moc zamówioną z Elektrociepłowni Pomorzany i Elektrociepłowni Szczecin. W systemie funkcjonuje również ciepłownia Dąbska produkująca ciepło drożej oraz z nieodnawialnych źródeł, a co za tym idzie, ze szkodą dla mieszkańców. Należy przy tym zwrócić uwagę, że produkcja ciepła w tej ciepłowni generuje wysokie emisje szkodliwych substancji do środowiska. Natomiast Szczecińska Energetyka Cieplna zamiast źródła kogeneracyjnego biomasowego, które jest w stanie dostarczyć Elektrociepłownia Szczecin, wykorzystuje stare kotły węglowe po wyższej cenie, ze szkodą dla interesu społecznego i środowiska – czytamy w interpelacji radnych.

Radni wnioskują o przekazanie informacji o uwarunkowaniach i parametrach pracy sieci ciepłowniczej ze strony Szczecińskiej Energetyki Cieplnej w odniesieniu do Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 18 maja 2017 roku w sprawie szczegółowego zakresu obowiązku i warunków technicznych zakupu ciepła z odnawialnych źródeł energii oraz warunków przyłączenia instalacji do sieci.

– Gmina Miasto Szczecin jest mniejszościowym udziałowcem SEC, w związku z czym ma możliwość pozyskania wszelkich informacji w zakresie działalności tej spółki. Konieczna jest tu szczegółowa analiza, a także wyjaśnienie sprawy, której zakres dotyczy wielu podmiotów, a przede wszystkim mieszkańców Szczecina – powiedział przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Marcin Pawlicki.

Przypomnijmy, że PGE Polska Grupa Energetyczna wystosowała oświadczenie w sprawie uchwały o przystąpieniu Gminy Miasto Szczecin do spółki New Cogen.

– Podtrzymujemy zdanie, że inwestycja, którą planuje spółka New Cogen po dokapitalizowaniu przez Miasto, jest zbędna i będzie stanowić nieuzasadnione obciążenie finansowe dla Miasta. W Szczecinie nie ma potrzeby budowy kolejnej elektrociepłowni – istniejące i niedawno zmodernizowane jednostki ciepłownicze PGE, czyli biomasowa EC Szczecin i kogeneracyjna EC Pomorzany, posiadają duże rezerwy, które byłyby w stanie wygenerować ciepło dla miasta i  w pełni zabezpieczyć jego zapotrzebowanie. Pełne wykorzystanie jednostek PGE miałoby korzystny wpływ na poprawę parametrów pracy oraz ekonomikę produkcji i jednocześnie nie wymagałoby żadnych dodatkowych nakładów ze strony Miasta Szczecin.

PGE wskazuje również na poczynione ogromne inwestycje w ekologiczne źródła ciepła w Szczecinie, które mogłyby być wykorzystywane w dużo większym zakresie.

– PGE Polska Grupa Energetyczna przez lata prowadziła ogromne inwestycje w redukcję emisji w szczecińskich elektrociepłowniach. PGE zainwestowała ponad 450 mln zł w budowę bloku biomasowego EC Szczecin oraz ponad 220 mln zł w modernizację EC Pomorzany. Niestety dotychczasowa polityka szczecińskiego dystrybutora ciepła – firmy SEC, należącej do niemieckiego koncerny energetycznego E-ON, polegała na permanentnym zmniejszeniu wykorzystywania ciepła produkowanego przez elektrociepłownie PGE na rzecz Ciepłowni Dąbska.

Related posts

Pierwszy w tym roku wieczór z cyklu „Koncerty Grünebergowskie”, Kościół św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach dedykuje Papieżowi Janowi Pawłowi II.

AZ

Konwencja programowa PiS – 13 i 14 maja; mają zostać ogłoszone pierwsze propozycje programowe

AZ

Trwają prace przy modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin

Admin

Lotnisko w Goleniowie – od środy ruszają loty międzynarodowe

Admin

Szczecin/ Zamknięte kąpielisko w Dąbiu

AZ

Szczecin/ Więcej rowerów miejskich oraz zmiana w cenniku BikeS

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie