7.7 C
Szczecin
27 kwietnia 2024
Infrastruktura Powiat Koszaliński Powiat Świnoujski Wiadomości

Kolejny krok do niezależności energetycznej. Coraz bliżej powstania farm wiatrowych na Bałtyku 

olskie farmy wiatrowe na Bałtyku coraz bliżej. Pierwsza energia elektryczna popłynie z nich już za 4 lata. To strategiczne inwestycje, dlatego, tak ważne będzie zapewnienie im odpowiedniej ochrony. To wymaga współdziałania wielu instytucji, ale też współpracy międzynarodowej. Tym zagadnieniom poświęcona była kolejna konferencja Security Forum w Szczecinie. 

Uszkodzenia rurociągów Nord Stream wyraźnie pokazały, że infrastruktura energetyczna może być celem ataków. Morskie farmy wiatrowe, które powstaną na polskim wybrzeżu – również, stąd konieczność odpowiednich zabezpieczeń. Kluczową rolę ma odgrywać Marynarka Wojenna.

– Marynarka Wojenna będzie sczytywać informacje, przekazywane przez różne urządzenia, zamontowane na tych farmach wiatrowych. Będzie miała obraz tego, co się dzieje w polskim obszarze morskim i na tej podstawie podejmować decyzje lub przekazywać te decyzje czy informacje do NATO – powiedział kmdr por. Artur Bilski, ekspert ds. bezpieczeństwa, prezes Nobilis Media.

Jednak działania wojska to nie wszystko, bo jak podkreślali uczestnicy Security Forum, niezbędna jest koordynacja służb, ale też firm odpowiedzialnych za budowę i użytkowanie farm wiatrowych. 

– Rozwiązania formalno-prawne, koordynacja współpracy należy zrobić już tak, żeby zastosować najnowsze systemy koordynacji, współpracy, ale również zabezpieczenia bezpieczeństwa i ciągłości funkcjonowania tych farm wiatrowych – mówi Michał Jach, przew. Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, PiS. 

– My nie chcemy odkrywać Ameryki, chcemy jakby tutaj tymi doświadczeniami, żeby się z nami tymi doświadczeniami – armie Danii i Niemiec podzieliły i to robią – powiedział kmdr por. Artur Bilski, ekspert ds. bezpieczeństwa, prezes Nobilis Media. 

Największym inwestorem na polskich wodach Bałtyku jest Polska Grupa Energetyczna, która wspólnie z duńską firmą Orsted wybuduje farmy wiatrowe o mocy 2,5 gigawata. Inwestycje w farmy wiatrowe przygotowuje także PKN Orlen.

– Decyzje podjęte przez PKN Orlen, są bardzo ważnymi tutaj, właśnie dla naszego rozwijającego się bardzo mocno województwa Zachodniopomorskiego, o którym niektórzy mówią, że zostało, gdzieś w Warszawie zapomniane, a jednak tutaj funkcjonuje i widać pod każdym względem, każdej infrastruktury – podkreślił Artur Szałabawka, poseł PiS.

W Szczecinie fabryka, a w Świnoujściu port instalacyjny, w którym będą składane i serwisowane elementy turbin, to wszystko już za 2 lata.  

– Będą budowały cały klaster gospodarczy nowych firm, które będą chciały realizować swoje inwestycje właśnie w Szczecinie i w okolicach, w województwie zachodniopomorskim. Ja tu widzę, jako ekspert w tej dziedzinie dużą szansę rozwoju gospodarczego właśnie dla naszego regionu – mówi Janusz Gajowiecki, prezes  Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. 

A to oznacza nowe miejsca pracy dla wielu specjalistów. Tylko fabryka turbin zatrudniać będzie około 700 osób. 

– Widzimy, jak tworzą się nowe miejsca pracy już dzisiaj, jak firmy rekrutują, jak nasze politechniki otwarły już kluczowe dla sektora kierunki – powiedział Janusz Gajowiecki, prezes  Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Farma Baltic Power powstanie niedaleko Łeby. Ma zacząć działać już za 4 lata. Dzięki niej czystą energię ma dostać ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Źródło: TVP3 Szczecin Fot.: Shutterstock

Related posts

Życzenia wojewody Zbigniewa Boguckiego z okazji Dnia Służby Cywilnej

KM

Polska Żegluga Morska: uszkodzenia MS Polesie po zderzeniu na Morzu Północnym są minimalne

AZ

Zachodniopomorskie/ Bezpłatne lekcje polskiego dla Ukraińców w Darłowie i w Dąbkach

AZ

Ustawa o czternastej emeryturze podpisana

Admin

Ceny biletów PKP Intercity od 1 marca wracają do poziomu sprzed podwyżki

JK

Zachodniopomorskie/ Poniedziałek nad Bałtykiem słoneczny; temp. do 30 st. C

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie