8.1 C
Szczecin
27 kwietnia 2024
Miasto Szczecin Zdrowie

Szczecin/ Darmowe badania urologiczne w szpitalu na Pomorzanach

27 września można skorzystać z darmowych badań przesiewowych, które pozwalają wykryć choroby układu moczowego – poinformował szpital kliniczny na szczecińskich Pomorzanach. Badania odbywają się w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii.

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Skorzystać z nich mogą zarówno mężczyźni jak i kobiety.

„Zaleca się, by mężczyźni, o ile nie zaobserwują wcześniej niepokojących objawów ze strony układu moczowego i nie ma wskazań z powodu zachorowań na nowotwory w rodzinie, na pierwszą kontrolną wizytę do urologa zgłosili się w okolicy 50. roku życia” – przekazała rzeczniczka prasowa szpitala klinicznego nr 2 Bogna Bartkiewicz.

Podkreśliła też, że „urolog to lekarz, do którego swe kroki mogą i powinny kierować także kobiety”.

Choroby urologiczne to m.in. kamice nerkowe i moczowodowe, powiększenie gruczołu krokowego (prostaty), nietrzymanie moczu, infekcje dróg moczowych oraz choroby nowotworowe: rak nerki, pęcherza, cewki moczowej, jądra czy prostaty.

27 września lekarze urolodzy zamierzają zbadać około stu pacjentów, pracując równocześnie w trzech gabinetach. Badania przeprowadzane będą w Poradni Urologicznej (wejście od strony parkingu, na tyłach bud. F). Są one skierowane do tzw. pacjentów pierwszorazowych, czyli takich, którzy nie są jeszcze objęci opieką poradni urologicznej.

Zapisać na badania można się poprzez rejestrację telefoniczną, która czynna jest od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-13.00, pod nr. tel. 91 466 13 60. Nie jest wymagane skierowanie.

„Organizowane przez Klinikę Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie badania przesiewowe to doskonała okazja, by zawczasu sprawdzić np. stan nerek, pęcherza moczowego czy prostaty” – zachęca Bartkiewicz.

Badania organizowane są w ramach organizowanego corocznie, od kilkunastu lat przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne European Urology Week – Europejski Tydzień Urologii (ETU).

Według danych Polskiego Towarzystwa Urologicznego 25 proc. nowotworów rozpoznawanych w Europie i Polsce stanowią nowotwory urologiczne, u obu płci. W tej grupie dominuje nowotwór gruczołu krokowego (wyprzedza nawet zachorowania na raka płuc).

Grupę ryzyka stanowią mężczyźni obciążeni genetycznie, ale także pacjenci otyli, nieaktywni fizycznie, stosujący dietę bogatą w białko i czerwone mięso. Prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór wzrasta z wiekiem, szczyt zachorowań dotyka mężczyzn między 60. a 80. rokiem życia.

Źródło/ PAP/ Fot. pixabay.com

Related posts

ZUT rozpoczął rok akademicki. Kilkadziesiąt kierunków dla studentów 

AZ

Zachodniopomorskie/ Druga edycja Akcji Czysta Odra – od 28 kwietnia

AZ

Dodatkowe 6 mld złotych na dokończenie drogi S6

Admin

Szczecin/ Więcej zatruć wśród młodych ludzi

AZ

Gaudeamus igitur anno 2022

AZ

Szczecin/ Na cmentarzu w Dąbiu uruchomiono zniczodzielnię

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie