14.3 C
Szczecin
11 sierpnia 2022
Miasto Szczecin Polska/Świat Ważne Wiadomości

Zachodniopomorskie/ Akcja „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” – od czwartku

Oddanie hołdu powstańcom warszawskim i pomoc osobom, które potrzebują krwi to założenia akcji „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”. Odbędzie się ona w dziewięciu zachodniopomorskich miastach i w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Akcja pozwala na wyrażenie patriotyzmu w praktyczny sposób – powiedział PAP jej koordynator Bartłomiej Ilcewicz z Fundacji Patriotycznej im. Witolda Pileckiego.

„Tak jak przelewano krew kilkadziesiąt lat temu, w czasie Powstania Warszawskiego, tak można teraz, w sposób pokojowy, przelać krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa czy w punktach poboru krwi, gdzie oddaje się krew po to, by pomóc innym” – wyjaśnił.

Wskazał, że to ważne szczególnie w wakacje, gdy krwi w centrach krwiodawstwa często jest dużo mniej. Zaznaczył, że istotne jest też połączenie akcji pomocy z upamiętnieniem rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jego uczestników i „ich walki, tych 63 dni w Warszawie, gdzie przelewali krew”.

Jak podsumował, akcja „to historia, upamiętnienie, ale także patriotyzm w działaniu, gdzie trzeba troszeczkę dać z siebie dla innych, właśnie oddając krew”.

„Przelewanie krwi” rozpocznie się w czwartek w Gryfinie, w punkcie ekipowego poboru, w godz. 7:30-11:00. W niedzielę akcja odbędzie się w jedynym mieście spoza Zachodniopomorskiego: w Ostrowcu Świętokrzyskim czynny będzie punkt w Domu Parafialnym Michael. W poniedziałek, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego krwiodawcy będą mogli zjawić się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, a także w jego oddziałach w Stargardzie, Koszalinie, Gryficach, Kołobrzegu, Drawsku Pomorskim, Świnoujściu i Szczecinku.

Uczestnikom akcji będą wręczane pamiątkowe koszulki. Na facebookowej stronie Fundacji Patriotycznej im. Witolda Pileckiego znajdują się dodatkowe informacje.

Źródło/PAP/RadioSzczecin.pl

Related posts

Postępy prac na Stadionie Miejskim w Szczecinie

Admin

Kolejne potężne wsparcie dla przedsiębiorców od rządu: nawet 40 miliardów zł. pomocy dla firm

Admin

Jak mieszkańcy Świdwina wspierają się w czasie epidemii?

Admin

Templariada. Moc atrakcji w Płoni

AZ

Mija 40 lat od pacyfikacji kopalni „Wujek”

JK

360 mln zł na budowę falochronu w Świnoujściu stało się faktem

KM

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie