19.9 C
Szczecin
1 maja 2024
Powiat Policki Zdrowie

Zachodniopomorskie/ Police wprowadzają program przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci

Powiat policki wprowadza program przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat. Będzie on realizowany w szkołach podstawowych, m.in. w gminach Kołbaskowo, Dobra i Nowe Warpno.

„Celem programu jest zbadanie dzieci i sprawdzenie, czy są zagrożone otyłością. Gdy takie zagrożenie zostanie wykryte, zostanie udzielona pomoc przez lekarzy specjalistów, pediatrów, endokrynologów i diabetologów dziecięcych” – powiedziała członkini zarządu powiatu w Policach Beata Chmielewska.

Koncepcja projektu opiera się na działaniach przesiewowych, które określą skalę problemu otyłości wśród dzieci i na działaniach edukacyjnych.

„Ten projekt jest sprawdzonym planem działania. Mamy bardzo dobrze dobrany i przygotowany zespół, opracowaną logistykę, zatwierdzenie przez Agencję Technologii Medycznych i licencjonowanie przez Centrum Badań Profilaktycznych” – powiedziała dr hab. n. med. Elżbieta Petriczko.

Roczny program interwencyjny zakłada m.in. redukcję BMI, zahamowanie przyrostu masy ciała i utrwalenie zasad zdrowego trybu życia.

„Problem otyłości wśród dzieci lawinowo narasta. Najtańszym elementem leczenia jest zawsze profilaktyka i badania przesiewowe. Takie działania jak ten program są pożądane i tak powinna wyglądać polityka zdrowotna samorządów” – powiedział dyrektor SPSK nr 1 w Szczecinie dr n. med. Konrad Jarosz.

Program dzieli się na trzy etapy: przygotowawczy, podstawowy i specjalistyczny.

Pierwszy z nich polega m.in. na przeprowadzeniu konsultacji ze środowiskiem szkolnym, samorządowym oraz medycznym w zakresie realizacji programu.

Etap podstawowy to głównie organizacja przebiegu badań przesiewowych w szkole, nastawionych na wykrywanie czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych i przekazanie rodzicom i dyrekcjom szkół kompleksowej analizy zdrowotnej.

Etap specjalistyczny polegać będzie m.in. na obniżeniu lub zahamowaniu przyrostów BMI dzieci z nadwagą i otyłością. Przewidziane będą także konsultacje z psychologiem, dietetykiem i specjalistą aktywności fizycznej.

Całkowity koszt realizacji programu wynosi ponad 108 tys. zł. Jest on finansowany z budżetu powiatu polickiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, gmin Dobra, Kołbaskowo i Nowe Warpno.

Źródło/ PAP/ Fot. TVP 3 Szczecin

Related posts

Chór Akademii Morskiej i Grzegorz Turnau zapraszają na koncert w Moczyłach

Admin

Sejm/ Hoc (PiS): wypełniamy konstytucyjne prawo ochrony zdrowia; KO: propagowaliście donosicielstwo

AZ

Analiza: po pandemii rynek e-wizyt lekarskich jest wart miliardy złotych

JK

Nowe punkty szczepień przeciw COVID-19 w Koszalinie. Zaszczepisz się w centrum handlowy

AZ

Szczecin/ Otwarto pracownię rezonansu magnetycznego w szpitalu „Zdroje”

AZ

Modlitwą chcą wesprzeć tych, którzy zostali zakażeni koronawirusem

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie