15.7 C
Szczecin
1 maja 2024
Ministerstwo Klimatu za zaostrzeniem kar za zaśmiecanie środowiska
Miasto Szczecin Polska/Świat

Ministerstwo Klimatu za zaostrzeniem kar za zaśmiecanie środowiska

Zero tolerancji dla osób, którzy trując przyrodę narażają zdrowie i życie innych ludzi. Ministerstwa Sprawiedliwości, Klimatu, a także Główny Inspektorat Ochrony Środowiska pracują nad zaostrzeniem kar dla tych, którzy śmiecąc z premedytacją zanieczyszczają otoczenie.

Rosnące w oczach dzikie wysypiska to niechlubny obraz wielu samorządów w kraju. Zdaniem ekologów nie da się wskazać jednej konkretnej przyczyny takiego zachowania. Wśród nich wymieniają środowiskową ignorancję, niedostateczną świadomość ekologiczną czy konsumpcyjny styl życia.

Z zanieczyszczaniem miejsc publicznych walczą służby komunalne i straż miejska. W samym tylko Koszalinie, funkcjonariusze interweniują rocznie blisko 200 razy. W 2020 za zaśmiecanie wystawili około 80 mandatów.

– Przykładem takiego rażącego wykroczenia jest wyczyszczenie przez jednego z kierujących swojej popielniczki samochodowej. Strażnicy podczas patrolu zauważyli, że kierujący otworzył drzwi samochodu, wysypał popielniczkę samochodu na parking po czym zamknął drzwi – wymienia Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie.

 

Obecnie za zaśmiecanie miejsc publicznych grozi kara do 500 złotych. Nad jej zaostrzeniem pracuje m.in. Ministerstwo Klimatu. Resort chce by grzywna wynosiła 5 000 złotych. Nowelizacja przepisów ma też dotyczyć sytuacji skrajnych, w których niezgodne z prawem składowanie czy transport odpadów mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka lub spowodować degradację środowiska. A jeśli ich następstwem byłaby śmierć – kara ma zostać podniesiona z 12 do 25 lat więzienia.

– Osoba, która wylewa rakotwórcze substancje, które powodują niszczenie środowiska, zagrażają zdrowiu i życiu obywateli. Tymczasem zdarza się, że takie kary są niskie albo ich w ogóle nie ma albo są w zawieszeniu – wyjaśnia Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

 

Projekt zmian ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Źródło: TVP3 Szczecin fot. Pixabay

Related posts

ZUS: w Zachodniopomorskiem ponad 48 tys. cudzoziemców jest zgłoszonych do ubezpieczenia

AZ

Stypendia Longina Komołowskiego rozdane

AZ

Innowacyjny projekt szczecińskich naukowców i Enei – zielony wodór „serce” transformacji energetycznej

AB

Obostrzenia utrzymane do 17 stycznia

Admin

Prezydent w Stargardzie: chcę nadal prowadzić politykę rozwoju Polski, budowania jej bezpieczeństwa

Admin

Wojewódzkie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie