13.7 C
Szczecin
26 kwietnia 2024
Biznes Powiat Koszaliński

Pakiet zwiększający pomoc i bezpieczeństwo mieszkańców oraz przedsiębiorców w Mielnie

Gmina Mielno przygotowała pakiet rozwiązań mających na celu maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa, ale też pomoc przedsiębiorcom i mieszkańcom, którzy odczują negatywne konsekwencje ekonomiczne epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Ze względu na ograniczone możliwości samorządów, pakiet pełni funkcję uzupełniającą do rządowej tarczy antykryzysowej.

Wszystkie punkty Mieleńskiego Pakietu Antykryzysowego są kompatybilne z najnowszymi ustawami i rozporządzeniami Rady Ministrów, a wraz ze zmianami przepisów, mieleńskie rozwiązania będą na bieżąco aktualizowane. Pakiet składa się z 10 punktów, tj.:

  1. Profesjonalne maseczki dla wszystkich mieszkańców – każdy mieszkaniec i pracownik jednostek gminnych otrzyma profesjonalne maseczki wielokrotnego użytku.
  2. Akcja „#zmienterminnieodwoluj” oraz „W 2020 wypocznę w Polsce” – Gmina Mielno jest synonimem turystyki, która to niestety przez obecną sytuację mocno ucierpiała. Dlatego samorząd zaangażował się w promowanie wszystkich akcji mających na celu zachęcenie Polaków, aby po zakończeniu epidemii zdecydowali się na wypoczynek w Polsce.
  3. Zamrożone stawki za odbiór odpadów komunalnych – ze względu na epidemię zdecydowano, że pomimo zjawiska wzrostu kosztów związanych z odbiorem i utylizacją odpadów komunalnych, opłaty ponoszone z tego tytułu nie zmienią się do końca roku.
  4. Akcja #kulturawkwarantannie – wybuch epidemii pokrzyżował wszelkie plany związane z aktywnym udziałem mieszkańców w wydarzeniach kulturalnych, dlatego Centrum Kultury w Mielnie rozpoczęło prowadzenie zajęć on-line, w które zaangażowani zostali nie tylko najmłodsi, ale także seniorzy. Zakres przedsięwzięć ma być na tyle różnorodny, aby wszyscy chętni znaleźli coś dla siebie.
  5. Pomoc finansowa przedsiębiorcom oraz mieszkańcom gminy – każdy mieszkaniec i przedsiębiorca, którego sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w związku z epidemią, może poprzez indywidualnie rozpatrywany wniosek ubiegać się o: odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty opłat z tyt. podatków lokalnych bądź umorzenie zaległości wynikających z tyt. tych podatków; wydłużenie terminu płatności faktur za wodę, ścieki i odbiór odpadów komunalnych; zmianę taryfy za ścieki na możliwie najtańszą; redukcję lub wygaszenie zobowiązań wynikających z tyt. odbioru odpadów komunalnych.
  6. Strażnicy miejscy pilnują przestrzeni publicznej – Straż Miejska została w pełni zaangażowana, aby wraz z pozostałymi służbami publicznymi pilnować respektowania przepisów o zakazie zgromadzeń, zakazie korzystania z pełniących funkcje publiczne oraz pokrytych roślinnością terenów zieleni, ale także zakazie korzystania z gminnych placów zabaw i innych miejsc rekreacji.
  7. Gmina on-line – utrzymanie sprawnego funkcjonowania Gminy Mielno w dobie epidemii wymagało przeniesienia większości spraw na tryb zdalny, tj. na drogę telefoniczną lub elektroniczną. Dzięki temu petenci mogą być obsługiwani ze skutecznością i tempem praktycznie identycznym jak przed kryzysem. Ponadto dla zapewnienia ciągłego, skutecznego koordynowania zarządzania gminą, wprowadzono specjalne rozwiązania umożliwiające stały kontakt on-line burmistrza z kierownikami gminnych jednostek organizacyjnych. Zdecydowano również, aby w czasie epidemii wszystkie komisje i sesje Rady Miejskiej przeprowadzane były wyłącznie w trybie on-line.
  8. Pomoc gminnym seniorom w zakupach żywności i lekarstw – seniorzy są najbardziej narażeni na negatywne następstwa zarażenia koronawirusem, dlatego priorytetem jest ograniczenie ich wyjść z domu. W tym celu przekazano Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej kompetencje, aby z przedstawicielami jednostek pomocniczych gminy oraz wolontariuszami stworzył system pomocy w wykonywaniu, oraz dostarczaniu najpilniejszych zakupów dla seniorów.
  9. Akcja „Voucher na później” – przedsięwzięcie ma na celu pomoc lokalnym przedsiębiorcom, którzy przez epidemię stracili możliwość generowania części, lub całości przychodów. Akcja polega na tworzeniu przez podmioty specjalnych voucherów zakupowych, które to będą możliwe do zrealizowania w bezpiecznym, ustalonym z usługodawcą terminie. Dzięki temu przedsiębiorcy uzyskają szansę generowania sprzedaży, co może dla wielu okazać się wielkim wsparciem w tak trudnym czasie.
  10. Woda dla wszystkich – czas epidemii, to moment, w których największe znaczenie ma zdrowie człowieka, a jak wiadomo, to woda jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na człowieka. Dlatego zdecydowano, aby do końca okresu epidemii nie wykonywać odłączeń wody odbiorcom, pomimo niezapłaconych rachunków. W czasie kryzysu wodę musi mieć każdy, a tylko mając do niej dostęp, możemy pokonać panującą epidemię.

Źródło: https://koszalininfo.pl/gmina-mielno-przgotowala-pakiet-ktory-ma-zwiekszyc-pomoc-i-bezpieczenstwo-mieszkancow-i-przedsiebiorcow/

Related posts

Koszalin/ Wymiana ponad 3 tys. ulicznych lamp sodowych na LED – od poniedziałku

AZ

W gminie Sianów powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób niesamodzielnych i z niepełnosprawnościami

JK

Paweł Szefernaker: prace przy budowie dworca PKP w Koszalinie przebiegają szybciej niż zakłada harmonogram

JK

Sejm uchwalił tarczę branżową

Admin

Koszalin/ 57. Międzynarodowy Festiwal Organowy rusza z pierwszym koncertem 30 czerwca

AZ

Koszalin/ Kąpielisko „Wodna Dolina” z zakazem wchodzenia do wody przez bakterie E. coli i enterokoki

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie