11.4 C
Szczecin
6 maja 2024
Sprzątanie cmentarza
Kultura Powiat Myśliborski Turystyka

Akcja Pamięć 2020 – sprzątanie cmentarza w Lasku Wierzbnickim

W sobotę 29.02.2020 r. odbyło się niecodzienne wydarzenie: Akcja Pamięć – zorganizowana przez Stowarzyszenia: Grupa Nad Myślą oraz Grupa Historyczno-Eksploracyjna Pomerania. Czterdziestu pasjonatów i pasjonatek historii z regionu Pomorza Zachodniego uprzątnęło i otoczyło opieką teren cmentarza niemieckiego w Lasku Wierzbnickim przy Myśliborzu. W Wierzbnicy spotkało się 8 stowarzyszeń i osoby niezrzeszone, dla których ważne jest pielęgnowanie pamięci o minionych czasach.

Wszystko zaczęło się o godzinie 9.00 rano, przy boisku w Lasku Wierzbnickim. Uczestników wydarzenia przywitała soczysta dawka deszczu, dzięki czemu mogli sprawdzić, czy dwa namioty 3x3m pomieszczą pod sobą 35 osób. Warunki pogodowe nie wystraszyły jednak młodych pasjonatów historii. Po odprawie i poinstruowaniu zebranych grupa uczestników ruszyła do pracy, by uporządkować zapomniany przez historię cmentarz. Na terenie cmentarza spod wszechobecnego bluszczu wystawały fragmenty nagrobków, stojących pomników było kilka. Po kilkudziesięciu minutach teren zapełnił się płytami nagrobnymi, pomnikami i resztkami grobów. Część osób zbierała współczesne śmieci, część próbowała ogarnąć bluszcz i roślinność, która niszczyła miejsca pochówków, a część odkopywała zasypane i zniszczone nagrobki. Przy oczyszczaniu i podnoszeniu pomników natrafiano na fragmenty rozbitych płyt z danymi pochowanych, małe krzyże żeliwne, znicze, naczynia i doniczki. Formy nagrobków na cmentarzu okazały się naprawdę wymyślne: pnie dębów, imitacje kamiennych nagrobków, imitacje ceglanych nagrobków, bogate zdobienia roślinne i mające znaczenie w sztuce sepulkralnej. Na sam koniec akcji odnaleziono nagrobek z symboliką masońską – historycy-regionaliści wiedzą, że w przedwojennym Myśliborzu znajdowała się siedziba Loży Masońskiej.

Sprzątanie cmentarza w Lasku Wierzbnickim
Sprzątanie cmentarza w Lasku Wierzbnickim

Uczestnicy spotkania byli przekonani, że to nie była dla nich zwykła praca, ale również osobiste przeżycie, które każdy z nich odczuł. Ostatni uczestnicy opuścili teren akcji o godzinie 19.00, a opuszczając to miejsce w zupełnie odmiennym stanie od tego, co zastali rano. Teren został uprzątnięty i uporządkowany.

Organizatorzy wyrazili duże zadowolenie z faktu, że aż tyle osób wstawiło się na ich zaproszenie, by przywrócić godne miejsce spoczynku byłym mieszkańcom tego regionu. Szczególne podziękowania kierują do wszystkich, którzy wsparli akcję :

– Stowarzyszeniom : Stowarzyszenie Templum, Stowarzyszenie Eksploracyjno – Historyczne „Warta” z Gorzowa, Pomorska Grupa Eksploracyjna Venedi i Denkmal Pomorze ze Szczecina, Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej.
– Myśliborskiemu Ośrodkowi Kultury za użyczenie namiotów.
– Anna Natalia Zadroga Fotografia za pomoc i profesjonalne zdjęcia.
– Panu Marcin Kubiak za zdjęcia i operowanie dronem.
– Gminie Myślibórz za zapewnienie wywozu śmieci i roślinności.

Źródło: http://mysliborz.pl/aktualnosc-959-akcja_pamiec_2020_sprzatanie_cmentarza.html

Related posts

Mieszkańcy Szczecina wyrazili się jasno w sprawie przyszłości Pioniera. „To jest historia”

AZ

The Tall Ships Races odwołane

BS

Zachodniopomorskie – 23 miejsca z Błękitną Flagą 2020

Admin

Bezpieczne wakacje: szkolenia WOPR w Międzyzdrojach

Admin

Szczecin Young Ladies. Panie rozwijały swoje kompetencje biznesowe i przywódcze

Admin

Festiwal Iluminacje Szczecin już w piątek. Na nowo podświetlą aż 14 obiektów!

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie