14.1 C
Szczecin
16 maja 2024
Miasto Szczecin

Szczecin/ Bank Mleka Kobiecego apeluje o wsparcie

„Liczba dawczyń i ilość oddawanego mleka zmalała. Zamrażarki i lodówki Banku Mleka Kobiecego zaczynają świecić pustkami” – poinformował szpital kliniczny nr 2 w Szczecinie. Placówka prosi o wsparcie, ponieważ wcześniaki potrzebują naturalnego pokarmu, który ratuje ich zdrowie.

Pokarm zgromadzony w Banku Mleka Kobiecego trafia nie tylko do noworodków urodzonym w szpitalu na Pomorzanach, ale – jeśli jest taka potrzeba – po przebadaniu i pasteryzacji jest transportowany do dwóch innych placówek (w Zdrojach i Policach). Obecnie w lodówkach i zamrażarkach Banku Mleka Kobiecego jest niecałe 16 litrów mleka.

„Jak zapasy spadają poniżej 20 litrów, to już zaczyna mnie to niepokoić” – powiedziała położna przyjmująca dawczynie w Banku Mleka Kobiecego Grażyna Grabowicz.

„W naszej Klinice Patologii Noworodka obecnie karmimy mlekiem z Banku pięcioro wcześniaków, a dzielimy się nim także ze Zdrojami i Policami. Teraz, mimo, że otrzymujemy kobiecy pokarm od honorowych dawczyń, za co jesteśmy im bardzo, bardzo wdzięczni, to w takiej ilości, jaką mamy, pokarm nie jest wystarczający” – dodała.

Według szacunków potrzebne minimum, to jeśli dawczyni oddaje 1,5 l mleka raz na dwa tygodnie, co daje do ok. 100 ml pokarmu dziennie.

Powodem mniejszej ilości oddawanego mleka mógł być okres wakacji, wciąż obecna pandemia oraz rozpoczynający się okres infekcji grypowych i przeziębień.

Placówka apeluje do kobiet, które zostały niedawno matkami, same karmią piersią swoje dzieci, są zdrowe i mają nadmiar pokarmu, żeby zgłosiły się do Banku Mleka Kobiecego szpitala na Pomorzanach.

Zgłaszać można się drogą mailową na adres: bankmleka@spsk2-szczecin.pl lub telefon (nr 91 466 14 46, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-14.00).

Szpital podkreśla, że w przypadku, gdy brakuje mleka z piersi własnej mamy, najlepiej uzupełnić ten niedobór mlekiem kobiecym od innej, zdrowej mamy – dawczyni. Poza cennymi składnikami odżywczymi mleko kobiece zawiera wiele bardzo wartościowych czynników immunologicznie aktywnych, wspomagających odporność i prawidłowy rozwój karmionego nim dziecka.

Noworodki urodzone przedwcześnie są grupą szczególnie potrzebującą takiego mleka. Czasem ich mamom w pierwszych dniach po porodzie, z powodu dużego stresu lub niedoboru hormonów, brakuje pokarmu.

Wcześniaki, ze względu na swoją niedojrzałość, są narażone na różne choroby, a zwłaszcza na ciężkie zakażenia (w tym sepsa i martwicze zapalenie jelit – NEC). Dzieci te mają trudności w trawieniu i przyswajaniu składników pokarmu, szczególnie obcogatunkowych, co może prowadzić do zaburzeń odżywienia.

Podanie mleka kobiecego wcześniakowi znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia typowych dla niedojrzałego noworodka chorób, takich jak: retinopatia wcześniacza czy dysplazja oskrzelowo-płucna.

Źródło/ PAP/ Fot. zdrowieszczecin.pl

Related posts

Ruszyły przygotowania do „Żagli 2023”

AZ

Most kolejowy na rzece Regalicy w Szczecinie – podpisanie umowy Budimex SA

Admin

Z miliona na 600 tysięcy złotych obniżony budżet dla szczecińskich rad osiedli

AZ

Zakaz sprzedaży alkoholu po 22? Szczecińscy radni komentują

AZ

Zachodniopomorskie/ Starosta kołobrzeski opuści areszt najprawdopodobniej w sobotę

AZ

„Kropelka pod choinkę”. Krwiobus przed Uniwersytetem Szczecińskim

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie