18.9 C
Szczecin
5 maja 2024
Miasto Szczecin Wiadomości

Zachodniopomorskie/ W czerwcu najmniej bezrobotnych od początku istnienia województwa

Blisko 2 tys. osób bezrobotnych ubyło w czerwcu z rejestrów powiatowych urzędów pracy – poinformował w poniedziałek zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. W regionie zanotowano nieco ponad 39,6 tys. bezrobotnych – najmniej od czasu utworzenia województwa.

„W czerwcu z rejestrów powiatowych urzędów pracy ubyło dokładnie 1 907 osób. To dane zebrane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. W związku z tym, na koniec czerwca br. w Zachodniopomorskiem zarejestrowanych było 39 650 bezrobotnych. To najmniej od czasu powstania województwa, czyli od 1999 roku” – poinformował w poniedziałek Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Jak przekazał, cytowany w komunikacie dyrektor WUP w Szczecinie Andrzej Przewoda, „to pierwszy miesiąc, w którym liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne spadła poniżej granicy 40 tysięcy”.

Stopa bezrobocia w województwie, według podanych przez urząd wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła w czerwcu 6,4 proc. W czerwcu ubiegłego roku wynosiła 7,9 proc.

„To bardzo dobry wynik, tym bardziej że wszyscy dobrze pamiętamy, jak boleśnie przechodziliśmy transformację ustrojową. Część powiatów wciąż, zwłaszcza z terenów popegeerowskich, potrzebuje silnego wsparcia. I o to także mocno zabiegamy w nowej perspektywie finansowej. (…)Dzięki dobremu klimatowi do inwestowania, promocji przedsiębiorczości i przede wszystkim operatywnym firmom możemy dziś pochwalić się najniższą liczbą bezrobotnych w woj. zachodniopomorskim od momentu jego powstania” – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Według danych WUP, najwyższa stopa bezrobocia jest w powiatach białogardzkim (16,2 proc.), choszczeńskim (15,3 proc.) i łobeskim (14,3 proc.), a najniższa w powiecie kołobrzeskim (2,3 proc), w Szczecinie (3,1 proc.) i w Świnoujściu (3,2 proc.).

Wśród zarejestrowanych osób bezrobotnych 5,5 proc. to osoby z niepełnosprawnościami, 35,9 proc. – bez kwalifikacji zawodowych, 28,8 proc. – powyżej 50. roku życia, 56,7 proc. to długotrwale bezrobotni, 8,9 proc. to osoby do 25 roku życia, a 86,1 proc. jest bez prawa do zasiłku.

W pierwszym półroczu br. najwięcej ofert pracy skierowanych było do pracowników wykonujących „prace proste”, do robotników przemysłowych i rzemieślników, do pracowników usług i sprzedawców, a także do pracowników biurowych i operatorów oraz monterów maszyn i urządzeń.

Kolejne miesiące oceniane są przez przedsiębiorców jako „umiarkowanie optymistyczne” – przekazano. Wynika tak z badania „Nastroje zatrudnieniowe pracodawców w województwie zachodniopomorskim w III kwartale 2022 r.” przeprowadzonego przez WUP w Szczecinie.

Podano, że spośród 500 biorących udział w badaniu pracodawców, 15 proc. przewiduje zwiększenie zatrudnienia, 10 proc. zamierza redukować etaty, a 65 proc. nie planuje zmian w najbliższym kwartale. Prognoza netto zatrudnienia na najbliższe trzy miesiące wynosi +5 proc.

„W porównaniu z poprzednim kwartałem, nastroje zatrudnieniowe pracodawców uległy zmianie. O ile w przypadku prognozy na II kwartał można było mówić o wyraźnym optymizmie, to prognoza na III kwartał wskazuje na wyraźne pogorszenie nastrojów zatrudnieniowych. Uwzględniając jednak nowe okoliczności prowadzenia działalności gospodarczej – wojna na Ukrainie, wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe, problemy z funkcjonowaniem łańcuchów dostaw, wysokie koszty energii – wynik ten świadczy o optymizmie zachodniopomorskich pracodawców” – wskazano.

Źródło/PAP

Related posts

To panika tak podbijała ceny węgla

AZ

Urządzenie do produkcji polipropylenu już w Policach. Postępy w budowie fabryki

Admin

Rolnicy protestują przeciwko polityce KE

KM

Szef IPN w Szczecinie: będą nowe miejsca pamięci Polaków na Pomorzu Zachodnim

JK

Wyspa Karsibór. Ważna inwestycja zakończona

KM

Wojna światów, czyli podróż do przeszłości na Przystanku Historia Koszalin

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie