24.4 C
Szczecin
2 maja 2024
Miasto Szczecin Zdrowie

Szczecin/ Powstał punkt konsultacyjny dla uchodźców z chorobami przewlekłymi

Punkt konsultacyjny dla osób uchodzących przed wojną w Ukrainie, które mają przewlekłe choroby, rozpoczyna działanie w szczecińskim szpitalu wojewódzkim. Pacjentami zajmą się lekarze wolontariusze.

„Zamierzamy udzielać pomocy ludziom chorym przewlekle na choroby kardiologiczne, onkologiczne i inne z zakresu chorób wewnętrznych. Będziemy tam przedłużać leczenie, które pacjenci rozpoczęli w swojej ojczyźnie – będziemy przedłużać recepty, kierować ich bezpośrednio do danych poradni lub na leczenie szpitalne” – powiedziała dziennikarzom we wtorek lekarka z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Onkologii szpitala wojewódzkiego w Szczecinie Ewa Hołda.

Dodała, że pomysł zrodził się, gdy na oddział trafiła pacjentka onkologiczna ze Lwowa, przekierowana z innego szczecińskiego szpitala.

Jak wyjaśniła internistka Joanna Mieżyńska-Kurtycz, do punktu będą mogli się zgłaszać dorośli, którzy będą mieli przy sobie potwierdzenie przekroczenia granicy ukraińsko-polskiej po 24 lutego, dowód tożsamości, a najlepiej także dokumentację dotychczasowego leczenia lub choćby listę przyjmowanych na stałe leków, choć zapewniła, że lekarze są w stanie sobie poradzić i bez tych dokumentów.

„Chcielibyśmy, żeby pacjenci dializowani trafili jak najszybciej do stacji dializ, aby chorzy z nowotworami mogli kontynuować rozpoczęte leczenie, podobnie jak pacjenci z nadciśnieniem, z cukrzycą. Postaramy się mieć dla nich glukometry, insulinę – choćby na początek” – powiedziała lekarka.

Lekarz Andrej Putiłow wyjaśnił, że w punkcie będą pracowały osoby mówiące po rosyjsku i po ukraińsku. Pochodzący z Białorusi medyk wyjaśnił, że przyjechał do Polski rok temu i był w podobnej sytuacji jak Ukraińcy.

„Pomagam z tego względu, że nie wspieram reżimu Łukaszenki. To nie mój prezydent, zresztą nie ma wsparcia wśród Białorusinów; słyszałem ostatnio wiadomości, że żołnierze białoruscy nie chcą brać udziału (w wojnie) i nagle zwalniają się z wojska” – mówił Putiłow.

Pomysłodawcy punktu poinformowali, że do inicjatywy przyłączyła się około trzydziestoosobowa grupa medyków – głównie lekarzy, ale też pielęgniarek, ratowników medycznych i studentów medycyny.

Do szpitala zgłosiły się też pierwsze osoby, które zaoferowały wykupienie dla pacjentów z Ukrainy przepisanych leków.

Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00 w budynku J szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej.

Źródło/ Fot. PAP

Related posts

Koronawirus. Akcja „Dwa telefony do babci” w Szczecinie i regionie. Regularnie dzwońmy do babć, dziadków, rodziców

Admin

Obwodnica Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 oddana do ruchu 

AZ

„Dobry start” – od lipca można składać wnioski

Admin

Grecki sukces Chóru Politechniki Morskiej

AZ

Szczecin/ Miasto chce kupić jedno z najstarszych kin na świecie

AZ

Pracownicy inspekcji weterynaryjnej odznaczeni przez wojewodę

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie