12.6 C
Szczecin
4 maja 2024
Powiat Koszaliński

Koszalin/ W 2023 r. miasto chce przyjąć pięć rodzin repatriantów z Kazachstanu

Koszalin w 2023 r. chce przyjąć pięć rodzin repatriantów z Kazachstanu – poinformował sekretarz miasta Tomasz Czuczak. Na zaproszenie dwóch zgodę wyraził prezydent Koszalina Piotr Jedliński, a rada miejska przyjęła uchwały o przyznaniu wskazanym rodzinom mieszkań komunalnych.

Zgodnie z decyzją prezydenta Koszalina i z przyjętymi na ostatniej sesji uchwałami o przyznaniu dwóm rodzinom repatriantów z Kazachstanu mieszkań komunalnych miasto zapewni im warunki do osiedlenia się.

Obie rodziny, wskazane imiennie przez samorząd Koszalina, będą mogły przyjechać do Koszalina (woj. zachodniopomorskie) w 2023 r.

W bieżącym roku zaproszone do przyszłorocznego przyjazdu z Kazachstanu mają być jeszcze trzy polskie rodziny. W tej sprawie jednak nie ma jeszcze oczekiwanej zgody prezydenta Jedlińskiego, a co za tym idzie, także stosownych uchwał rady miejskiej.

Repatrianci przyjeżdżający do Koszalina na zaproszenie samorządu mogą liczyć na mieszkanie komunalne, które jest im wynajmowane na czas nieokreślony, nie krótszy niż dwa lata. Jest ono wyposażone m.in. w centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, łazienkę, kuchnię, sprzęt AGD, RTV, meble i w środki czystości.

Miasto m.in. przez pierwsze trzy miesiące opłaca czynsz, pokrywa koszty związane z uzyskaniem polskich dokumentów, nauką języka polskiego, a także pomoże w załatwianiu spraw urzędowych i w uzyskaniu zatrudnienia.

Zapewniając lokal mieszkalny imiennie wskazanym repatriantom, Koszalin może liczyć na dotację z budżetu państwa. Stosowne porozumienie podpisywane jest z wojewodą zachodniopomorskim. Uchwały o przyznaniu komunalnego lokum są też niezbędne w procedurze wydania wizy krajowej w celu repatriacji.

Pierwszą trzyosobową rodzinę repatriantów z Kazachstanu Koszalin przyjął w maju 2017 r. Dotychczas miasto pomogło w osiedleniu się kilkunastu polskim rodzinom, łącznie ok. 40 osobom. W ocenie Czuczaka pokazuje to, że repatrianci są zainteresowani osiedleniem się w Koszalinie.

W 1936 r. kilkadziesiąt tysięcy Polaków z terenów dzisiejszej Ukrainy władze sowieckie deportowały do Kazachstanu. Pierwsi polscy repatrianci do ojczyzny wracali na własną rękę. W 1996 r. Rada Ministrów opracowała program repatriacyjny, który po poprawkach wszedł w skład ustawy o cudzoziemcach z 1997 r. Program ten był skierowany przede wszystkim do osób narodowości polskiej i pochodzenia polskiego, które zamieszkiwały azjatyckie tereny byłego ZSRR. Warunkiem procedury reparacyjnej było zaproszenie od zarządu gminy w Polsce.

W 2000 r. Sejm uchwalił pierwszą ustawę repatriacyjną, która następnie była nowelizowana. Zgodnie z danymi MSWiA w latach 2015-2020 do Polski przyjechało w ramach procedury repatriacyjnej ponad 3,3 tys. repatriantów i członków ich najbliższych rodzin.

Źródło/ PAP/ Fot. TVP Info

Related posts

Koszalin/ Magistrat ogłosił projekty z II edycji Programu Inwestycji Strategicznych

JK

Kolejne umowy dla Ochotniczych Straży Pożarnych

Admin

Bitwa o Łazy. Sianów chce przejąć wieś leżącą w gminie Mielno

AZ

Koszalin/ Zmiany organizacji ruchu w rejonie cmentarza komunalnego od soboty

JK

42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” rozpocznie się 12 czerwca

AZ

Problem rozwiązany. Od przyszłego tygodnia pomoc doraźna będzie udzielana w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie