16 C
Szczecin
29 kwietnia 2024
Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej
Historia Miasto Szczecin

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej

Kwiaty i znicze przed Krzyżem Katyńskim na szczecińskim Cmentarzu Centralnym złożyły we wtorek rodziny ofiar zamordowanych w Katyniu, a także m.in. przedstawiciele władz, wojska i IPN.

„Bez pamięci nie bylibyśmy wspólnotą. Pamięć jest niezwykle istotna z punktu widzenia historycznego, ale również z punktu widzenia tożsamości. Pamięć historyczna jest podstawą tworzenia narodu. A pamiętajmy o tym, że wszyscy, którzy zginęli w Katyniu, to były ofiary ludobójstwa i to trzeba bardzo jasno mówić. Oni zginęli tylko dlatego, że byli Polakami” – powiedział we wtorek dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

 

Dodał, że jako naród nie możemy sobie pozwolić na to, aby zapomnieć o zbrodni, „która przez wiele lat była ukrywana, zakłamywana”.

„Musimy pamiętać, że swój nowy dom na Pomorzu Zachodnim znalazło ok. 600 rodzin oficerów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej” – powiedział dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Paweł Skubisz. Wskazał, że środowisko rodzin ofiar Katynia działało prężnie w Zachodniopomorskiem od przełomu lat 80. i 90. XX w.

 

„Te osoby tutaj mieszkają, są naszymi koleżankami, kolegami z pracy, my, mieszkańcy, często nawet nie wiemy, że tak dramatyczne historie dotykały rodziny tych osób” – mówił Skubisz. „Trzeba pamiętać, że oprócz zbrodni katyńskiej, która dokonała się w kwietniu i maju 1940 r. praktycznie od przełomu lat 1939-40 kolejne grupy Polaków były wywożone na zsyłki na Syberię” – zaznaczył.

 

Wiązanki kwiatów złożono we wtorek przed Krzyżem Katyńskim, który na szczecińskim Cmentarzu Centralnym został ustawiony w 1990 r. Na metalowych ramionach pomnika-krzyża autorstwa Jakuba Lewińskiego widnieje napis Katyń 1940. W miejscu pasji znajduje się żołnierski orzełek przestrzelony od wewnątrz, krzyż u podstawy przepasany jest zawiązanym sznurem. Pomnik powstał z inicjatywy członków Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie.

Od 2008 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZS.

źródło Pap fot. Radio Szczecin

Related posts

Można oddać krew, a w zamian otrzymać choinkę

AZ

Implanty medyczne będą drukowane na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym

AZ

Szczecin bez roweru miejskiego

Admin

PUM otrzymał dodatkowe miliony na budowę Centrum Medycyny Translacyjnej

AZ

Kąpieliska naturalne w Szczecinie będą czynne do końca sierpnia

AZ

Gróbarczyk: przeładunki w polskich portach wzrosły o 9 proc. do 113 mln ton

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie