5.7 C
Szczecin
28 marca 2024
Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej
Historia Miasto Szczecin

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej

Kwiaty i znicze przed Krzyżem Katyńskim na szczecińskim Cmentarzu Centralnym złożyły we wtorek rodziny ofiar zamordowanych w Katyniu, a także m.in. przedstawiciele władz, wojska i IPN.

„Bez pamięci nie bylibyśmy wspólnotą. Pamięć jest niezwykle istotna z punktu widzenia historycznego, ale również z punktu widzenia tożsamości. Pamięć historyczna jest podstawą tworzenia narodu. A pamiętajmy o tym, że wszyscy, którzy zginęli w Katyniu, to były ofiary ludobójstwa i to trzeba bardzo jasno mówić. Oni zginęli tylko dlatego, że byli Polakami” – powiedział we wtorek dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

 

Dodał, że jako naród nie możemy sobie pozwolić na to, aby zapomnieć o zbrodni, „która przez wiele lat była ukrywana, zakłamywana”.

„Musimy pamiętać, że swój nowy dom na Pomorzu Zachodnim znalazło ok. 600 rodzin oficerów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej” – powiedział dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Paweł Skubisz. Wskazał, że środowisko rodzin ofiar Katynia działało prężnie w Zachodniopomorskiem od przełomu lat 80. i 90. XX w.

 

„Te osoby tutaj mieszkają, są naszymi koleżankami, kolegami z pracy, my, mieszkańcy, często nawet nie wiemy, że tak dramatyczne historie dotykały rodziny tych osób” – mówił Skubisz. „Trzeba pamiętać, że oprócz zbrodni katyńskiej, która dokonała się w kwietniu i maju 1940 r. praktycznie od przełomu lat 1939-40 kolejne grupy Polaków były wywożone na zsyłki na Syberię” – zaznaczył.

 

Wiązanki kwiatów złożono we wtorek przed Krzyżem Katyńskim, który na szczecińskim Cmentarzu Centralnym został ustawiony w 1990 r. Na metalowych ramionach pomnika-krzyża autorstwa Jakuba Lewińskiego widnieje napis Katyń 1940. W miejscu pasji znajduje się żołnierski orzełek przestrzelony od wewnątrz, krzyż u podstawy przepasany jest zawiązanym sznurem. Pomnik powstał z inicjatywy członków Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie.

Od 2008 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZS.

źródło Pap fot. Radio Szczecin

Related posts

Szczeciński Marsz Niepodległości „Na straży polskiej tożsamości”

JK

Wojewódzkie obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej – Stargard, 1 września 2021 godz. 4.45

Admin

Prace na budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej powinny przyspieszyć

BS

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych

Admin

10 mld zł dla przedsiębiorców w ramach tarczy branżowej

Admin

Dotacja na mieszkanie chronione

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie