18.5 C
Szczecin
4 maja 2024
Liczba samorządów dbających o czyste powietrze coraz większa
Miasto Szczecin Polska/Świat Powiat Koszaliński Powiat Wałecki

Liczba samorządów dbających o czyste powietrze coraz większa

Front walki ze smogiem jeszcze silniejszy. Siedem kolejnych zachodniopomorskich samorządów dołączyło do programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest wymiana starych, trujących pieców na ekologiczne źródła ciepła.

Od początku programu „Czyste Powietrze”, czyli od końca 2018 roku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie wpłynęło ponad 5600 wniosków na wymianę toksycznych źródeł ciepła. Beneficjentom wypłacono dotąd 47 milionów złotych. – Działanie na rzecz czystego powietrza, działanie na rzecz zdrowia naszego i naszych mieszkańców, to nasz wspólny obowiązek, nasze wspólne zadanie. Jestem bardzo zadowolony, że to zadanie i obowiązek biorą na siebie samorządy – oświadczył Robert Stępień, wiceprezes WFOŚ w Szczecinie. W Zachodniopomorskiem porozumienie z Funduszem Ochrony Środowiska podpisało do tej pory 75 samorządów.

– To jest kontynuacja dla gminy Sławoborze, my już uczestniczyliśmy w tym projekcie i nie wyobrażam sobie, żebyśmy w nim nie uczestniczyli – podkreślił Marcin Książek, wójt gminy Sławoborze.

– Jesteśmy w projekcie, widzimy potrzebę dbania o czyste powietrze. Pojezierze wałeckie, miasto Wałcz stara się promować, jako czysty region w kraju – zaznaczył Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza. Współpraca funduszu i samorządów ma sprawić, by jeszcze więcej osób mogło skorzystać z programu. Na podstawowy poziom dofinansowania – maksymalnie do 30 tysięcy złotych mogą liczyć właściciele domów jednorodzinnych, których roczny dochód nie przekracza 100 tysięcy złotych.

 

– Dzięki specjalnemu pakietowi korzyści, powstaną też punkty informacyjne, w których mieszkańcy będą mogli złożyć wnioski o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu jednorodzinnego – tłumaczy Emilia Niemyt, prezes WFOŚ w Szczecinie.

Od października właściciele domów jednorodzinnych mogą się też ubiegać o podwyższone, bo wynoszące nawet 37 tysięcy złotych dofinansowanie. Aby je dostać – konieczne jest złożenie wniosku wraz z zaświadczeniem o dochodach wydawane przez gminę. Za każdy poprawnie złożony do funduszu wniosek, samorząd otrzyma gratyfikację finansową.

Do 2029 roku, rząd na program „Czyste Powietrze” ma przeznaczyć ponad 100 miliardów złotych.

Źródło: TVP3 Szczecin fot. Pixabay

Related posts

Min. Szefernaker: Zakaz importu ukraińskiego zboża wynika wyłącznie z tego, że zależy nam na bezpieczeństwie żywnościowym Polski

AZ

Ostatni dzień na składanie wniosków 500+

Admin

Zmiany w programie Rodzina 500+. Można już wysyłać wnioski

Admin

Polska Żegluga Morska: MS Polesie bierze udział w akcji ratowniczej, zostanie na miejscu do jej zakończenia; poszukiwane są cztery osoby

AZ

Ataki na polskie patrole i kolejne próby przedarcia się przez granicę

AZ

Koronowirus: kolejny apel o samodyscyplinę i reagowanie

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie