11.3 C
Szczecin
6 maja 2024
Historia Powiat Drawski Wiadomości

Drawsko Pomorskie/ Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem wojsk amerykańskich

Uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych odbyła się w środę na cmentarzu wojennym w Drawsku Pomorskim. Wzięli w niej udział m.in. polscy żołnierze z Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko oraz żołnierze amerykańscy stacjonujący obecnie na drawskim poligonie.

„Nasza historia – Wojska Polskiego i Polski – jest dość trudna, ale również barwna. To bardzo ważne, żeby pokazywać ją nie tylko naszym żołnierzom i naszej społeczności, ale też wojskom sojuszniczym” – powiedział rzecznik prasowy Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko st. chor. sztab. Marcin Czerwiński.

„Mamy naprawdę czym się pochwalić. Podczas dzisiejszych uroczystości pokazujemy, że nasi żołnierze, pomimo trudnej sytuacji politycznej, jaka była po II wojnie światowej, dalej walczyli o wolną i niepodległą Polskę” – dodał.

Drawskie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych z udziałem wojskowa asysty honorowej zorganizowano w wojennej części cmentarza, przy ul. 11-go Pułku Piechoty. Wzięły w nich udział m.in. władze samorządowe, polscy żołnierze z Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko i żołnierze amerykańscy stacjonujący obecnie na drawskim poligonie.

Uroczystość prowadzona była zarówno w języku polskim i angielskim. W trakcie obchodów przedstawiono rys historyczny oraz złożono okolicznościowe wiązanki.

„Żołnierze amerykańscy bardzo interesują się historii regionu, w którym stacjonują. Za trzy dni będą brali udział w 78. rocznicy zakończenia walk o ziemię drawską. My często jeździmy do niech z różnymi prelekcjami, które przedstawiają historię naszą i naszego regionu” – powiedział Czerwiński.

1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania „Solidarności” – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.

Według niepewnych danych MSW z lat siedemdziesiątych w okresie 1945–1955 śmierć z bronią w ręku poniosło ok. 9 tys. członków konspiracji. Szacunki te są jednak niepełne, a opór był z pewnością liczbowo znacznie wyższy.

Źródło/PAP/fot.prk24.pl/MateuszSienkiewicz/

Related posts

Gróbarczyk: Odrzańska Droga Wodna ma już parametry drogi międzynarodowej

AZ

Szczecin/ Wiatr powalił ponad sto drzew na Cmentarzu Centralnym

AZ

Zachodniopomorskie/ Ekspertka o nieruchomościach: teraz jest czas kupującego

JK

Przewodniczący PKW: zostało zarejestrowanych 27 komitetów wyborczych

AZ

Premier Finlandii: byliśmy naiwni jeśli chodzi o Rosję; powinniśmy słuchać naszych przyjaciół z krajów bałtyckich i Polski

AZ

Kolejne protesty w sprawie trasy przyszłej obwodnicy Polic

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie