19.1 C
Szczecin
27 kwietnia 2024
Powiat Kołobrzeski Wiadomości

Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I

Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I w woj. zachodniopomorskim, podpisała też umowę na wykonanie farmy Jastrowie II – poinformowała w piątek Grupa Enea. Instalacje powiększą moc zainstalowaną w PV o 16 MW.

„Należąca do Grupy Enea, spółka Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I (woj. zachodniopomorskie – PAP). Podpisano także umowę na wykonanie farmy fotowoltaicznej Jastrowie II (woj. wielkopolskie PAP). Instalacje powiększą moc zainstalowaną w PV o 16 MW” – poinformowała w piątek Enea. Spółka przypomniała, że obecnie, w ramach spółek Grupy, Enea ma projekty z określonymi warunkami przyłączenia na ok. 525 MW. W 2024 r. planuje dysponować projektami na ok. 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę.

Wyjaśniono, że PV Dygowo I o mocy 8 MW będzie się składać z ok. 12 tys. tzw. bifacjalnych paneli fotowoltaicznych, absorbujących światło z dwóch stron – zarówno z przodu, jaki z tyłu, przy ułożeniu wertykalnym. Każdy z paneli będzie miał moc 655 Wp, a na farmie zainstalowanych zostanie 21 falowników o mocy 350 kW wraz z dwoma kontenerowymi stacjami transformatorowymi.

„Farma ma wytwarzać rocznie ok. 8 GWh energii elektrycznej” – podała spółka.

Enea wskazała, że farma fotowoltaiczna Dygowo I powstanie w pobliżu farmy wiatrowej Bardy, która również należy do Grupy Enea. „Planowany termin ukończenia inwestycji to II kwartał 2024 r.” – zaznaczono w komunikacie.

Dodano, że Enea Nowa Energia podpisała również umowę na realizację kolejnej inwestycji – farmy fotowoltaicznej Jastrowie II. Farma o mocy 8 MW powstanie na terenie gminy Jastrowie, nieopodal istniejącej już farmy PV Enei o nazwie Jastrowie I. „Instalacja składała się będzie z ok. 12 tys. paneli, każdy o mocy 670 Wp oraz 30 falowników o mocy 250 kW wraz z dwiema kontenerowymi stacjami transformatorowymi. Instalacja rozpocznie pracę w 2024 r.” – podała Enea. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Enea Serwis.

Wskazano, że w sierpniu Enea kupiła farmę PV Tarnów o mocy 10 MW w województwie dolnośląskim i funkcjonującą farmę PV Tykocin o mocy 2 MW w województwie podlaskim, a we wrześniu Enea Nowa Energia nabyła projekt farmy wiatrowej Bejsce o mocy 19,8 MW. Enea dodała, że położona w województwie świętokrzyskim farma jest w trakcie budowy i rozpocznie pracę w 2025 r.

Także we wrześniu Enea kupiła działającą farmę PV Genowefa w Wielkopolsce o mocy 35 MW. „Równolegle, Enea prowadzi prace nad kolejnymi akwizycjami – są to projekty na różnym etapie zaawansowania. W zakresie projektów własnych OZE (tzw. greenfield) trwają zaawansowane prace związane z budową farm PV” – poinformowano.

Enea Nowa Energia jest częścią Grupy Enea, zarządza projektami opartymi na odnawialnych źródłach energii (OZE), w tym elektrowniami wodnymi, farmami wiatrowymi i fotowoltaicznymi oraz biogazowniami.

Enea podaje, że jest jednym z największych koncernów energetycznych w Polsce. Dostarcza energię do ponad 2,7 mln klientów. Dodano, że Grupa zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję i dystrybucję energii elektrycznej, po sprzedaż i obsługę klienta. Enea jest notowana na GPW w Warszawie od 2008 r. 

Źródło/PAP

Related posts

„Najlepiej wielu języków uczyć się na raz, nie po kolei”

AZ

Czy sezon na plaży pomimo pandemii może być możliwy? Włosi mają na to sposób!

Admin

Zachodniopomorskie/ Samochody elektryczne i wozy ratowniczo-gaśnicze trafią do strażaków

AZ

Dyrektorka przedszkola oskarżona m.in. o naruszenie nietykalności 3-latka

AB

Ambasador RP w Belgii: polsko-belgijskie obroty na rekordowym poziomie; szansą na współpracę m.in. wodór

JK

Ukraina/ Przydacz: Ukraina jest zainteresowana wymianą doświadczeń w sprawie obrony granicy

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie