9.1 C
Szczecin
24 września 2023
Powiat Szczecinecki Zdrowie

W budynku dawnego liceum medycznego w Szczecinku otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego

To kolejna taka placówka, która oferować będzie całodobowe wsparcie dla mieszkańców powiatów szczecineckiego i białogardzkiego. Koszt inwestycji to około 6 mln złotych.

W otwarciu Centrum Zdrowia Psychicznego udział wziął wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który podkreślił, że Pomorze Zachodnie przoduje w pilotażu ministerialnego programu. – Takich centrów w całej Polsce jest już 81, ale w tym regionie jest ich najwięcej. Do końca roku chcemy, żeby było ich w kraju 127 – zaznaczył wiceminister Kraska.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Szczecinku otwarto w budynku dawnego liceum medycznego. Obiekt wyremontowano dzięki dotacji z Polskiego Ładu, co cieszy wiceminister klimatu, szczecinecką posłankę PiS Małgorzatę Golińską: – Pieniądze z każdego programu rządowego, które trafiają do społeczności lokalnych, do gmin, są dobrze wykorzystywane. Takie inwestycje jak ta zwracają się mieszkańcom, bo to nie tylko dobrze zagospodarowane miejsce, ale ważny temat zdrowia psychicznego.

Realizację Centrum Zdrowia Psychicznego w Szczecinku chwali dr Ewa Giza, dyrektor szpitala MSWiA w Złocieńcu, który prowadzi podobną placówkę w sąsiednich powiatach – drawskim, łobeskim i świdwińskim: – Każdy pacjent chorujący psychicznie ma prawo do godnego leczenia, takiego samego, jak wszyscy inni pacjenci. Sytuacja w tym zakresie się zmienia – znikają stereotypy, poprawia się wizerunek placówek, które mają wpływ na samopoczucie i zdrowie pacjentów.

Otwierając Centrum Zdrowia Psychicznego starosta szczecinecki Krzysztof Lis, zdradził, jakie ma plany na zagospodarowanie sąsiednich dwóch budynków. – Moim pomysłem jest, aby przeznaczyć budynki po nieistniejącym internacie na zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny, ponieważ jako społeczeństwo starzejemy się i potrzeby z tym obszarem opieki będą coraz większe.

Budowa Centrum Zdrowia Psychicznego w Szczecinku kosztowała prawie 6 mln złotych, z czego prawie 3 mln złotych to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Źródło/ prk24.pl/ Fot. Mateusz Sienkiewicz

Related posts

Borne Sulinowo i Łubowo – nowy szlak rowerowy ich połączy

Admin

Powiatowe Centrum Sportu w Szczecinku staje się faktem. Podpisano umowy z wykonawcami

JK

Osoby powyżej 60 roku życia otrzymają zaproszenia na szczepienia

Admin

Czesław Hoc o szczepieniach na COVID-19: to dowód na odpowiedzialność i solidaryzm społeczny

JK

Od piątku rusza rejestracja na szczepienia dla seniorów

Admin

Szczecin/ Otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie