17.9 C
Szczecin
14 czerwca 2024
Powiat Policki Ważne Wiadomości

Polimery Police rozpoczynają produkcję polipropylenu

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że uruchomienie produkcji polipropylenu w nowej fabryce Grupy Azoty – Polimerach Police – jest największą inwestycją w polskim przemyśle od lat.

Szef rządu podczas uroczystego rozpoczęcia produkcji mówił, że to inwestycja ważna nie tylko z punktu widzenia grupy Azoty, ale i całej polskiej gospodarki.

Dużo więcej towarów chemicznych, różnego rodzaju produktów, półproduktów, musimy importować, niż możemy u siebie wyprodukować i wyeksportować. To oznacza, że taka inwestycja jak ta, nie tylko była bardzo potrzebna z punktu widzenia uzupełnienia oferty produktowej Grupy Azoty, ale jest także ważna, kluczowa dla całej gospodarki Rzeczypospolitej – mówił premier.

To jest właśnie efekt działania rządu Prawa i Sprawiedliwości: tworzyć, budować, a nie wyprzedawać – mówił premier.

Jest polityka wyprzedaży majątku narodowego, sprzedaży firm i jest polityka tworzenia nowej wartości przemysłowej. I dlatego też nie chcemy wyprzedawać. Byli tacy co wyprzedali nawet kolejkę na Kasprowy Wierch. Nie ma się z czego tutaj za bardzo śmiać, bo to bardzo smutne. Tak dokładnie było. Wyprzedać, wyprzedać, jeszcze raz wyprzedać. My chcemy tę wartość dodaną tutaj utrzymać w Polsce. Co to dodatkowo jeszcze oznacza? To oznacza setki i tysiące później nowych miejsc pracy – mówił premier.

Podczas uroczystości sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera odczytał list od prezydenta Andrzej Dudy. Prezydent wskazał między innymi, że polipropylen z Polic ma szansę stać się jednym z głównych towarów eksportowych naszego kraju.

Jestem przekonany, że policka inwestycja może też znacząco wpłynąć na spektakularne wyniki polskiej gospodarki narodowej. Zaopatrując w najwyższej jakości polipropylen rynek krajowy oraz czyniąc go wiodącym polskim produktem eksportowym. Dzięki temu wielkiemu kompleksowi chemicznemu, w którego skład wchodzi nowoczesny terminal paliw płynnych, zwiększa się również energetyczno-surowcowa niezależność Polski – czytał list od prezydenta Dera.

Prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc powiedział, że uruchomienie produkcji polipropylenu w fabryce Polimery Police sprawi, że Polska dołączy do grona liderów wśród światowych producentów tego tworzywa sztucznego, obok takich państw jak Niemcy, Francja i Belgia. Zwracał uwagę na nowoczesność fabryki Polimery Police.

Dzięki zaawansowaniu technologicznego instalacji, możliwa jest teraz bardziej ekologiczna produkcja tworzyw polimerowych o najwyższej jakości. Wykorzystywanych powszechnie w naszym codziennym życiu, ale również wykorzystywanym w większości branż przemysłowych i również w branżach bardzo wymagających, specjalistycznych branżach, takich jak branża medyczna – mówił Hinc.

W zakładzie będzie pracować 800 osób. 400 przy produkcji, pozostali w otoczeniu zakładu.

Budowa fabryki Polimery Police kosztowała 1,8 miliarda dolarów, a roczna produkcja ma sięgnąć 437 tysięcy ton. Głównym wykonawcą inwestycji była koreańska firma Hyundai Engineering.

Polipropylen jest używany m.in. do produkcji części samochodowych i ubrań.

Źródło/ Radio Szczecin/ Fot. Facebook/Mateusz Morawiecki

Related posts

Wojska Obrony Terytorialnej ćwiczą ze specjalsami

AZ

Nowy odcinek S3 już niebawem

JK

Inwestycje w bezpieczeństwo. Gmina Brojce z nową drogą i wozem strażackim

KM

Mieszkania dla młodych w Międzyzdrojach

AB

Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I

AZ

Pożar w tunelu pod Świną. To tylko testy

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie