4.4 C
Szczecin
26 lutego 2024
Infrastruktura Powiat Gryfiński Wiadomości

Budowa obwodnicy Gryfina. Prace idą zgodnie z planem 

Obwodnica Gryfina realizowana zgodnie z planem i bez zarzutu — zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad po kontroli placu budowy. Wszystko wskazuje, że inwestycja zostanie ukończona zgodnie z planem i bez dodatkowych kosztów. To droga, na którą mieszkańcy Gryfina czekali od lat, przeżywając drogowy koszmar.

Ciężki sprzęt rozjeżdżający ścisłe centrum Gryfina to głównie zagrożenie dla pieszych. – Nieraz ciężko jest nawet na pasach przejść. Ciężarówki wyprzedzają, nie dają przejść – opisuje mieszkanka Gryfina. 

To także zagrożenie dla jakości dróg i ogromny hałas, jak twierdzą mieszkańcy po prostu jedna wielka uciążliwość.
– Tu jest taki huk, ja mieszkam w tym bloku przy szosie, że tu wszystkie samochody idą przez miasto. Huk jest straszny – podkreśla mieszkaniec Gryfina.

By te problemy zniknęły, powstaje wschodnie obejście miasta. – Planowane jest przełożenie tego ruchu na tę drogę, dlatego mieszkańcy na pewno poczują ulgę po zakończeniu tej inwestycji. Transport, ten ciężki, pojedzie na pewno nowym odcinkiem drogi – powiedział Tomasz Szatanik z Suez Polska.

Na obwodnicę Gryfino czeka już od 2012 roku. Wtedy została wydana decyzja środowiskowa. 
– Dopiero pojawienie się rządowego Programu Stu Obwodnic umożliwiło wdrożenie tego projektu do realizacji – poinformował Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Realizacja jest na zaawansowanym etapie.

– Obwodnica Gryfina jest na etapie prowadzenia robót ziemnych, wykonania infrastruktury związanej z budową obiektów. Obecnie zaawansowanie robót jest na około 30 procent – przekazał Tadeusz Kućmierz z firmy Roverpol.

Obwodnica będzie miała 5,5 kilometra drogi, która pozwoli ominąć Gryfino od wschodu. Na obwodnicę wjeżdżać będziemy na wąskości ulicy Pomorskiej, a koniec trasy przewidziano w Żórawkach. Aby dostęp do trasy był swobodny, na jej przebiegu zaplanowano 4 ronda.

– Nie ma tutaj większych zakłóceń, wykonawca jest zmobilizowany, pracuje na cały odcinku drogi. Na dzisiaj inwestycja zaplanowana jest do wykonania w terminie umownym – powiedział Tomasz Szatanik ·z Sita Polska.

Jeżeli prace nadal będą przebiegały bez zakłóceń, to obwodnicą kierowcy pojadą w październiku przyszłego roku. Inwestycja w Gryfinie kosztować będzie 74 miliony złotych. 

W ramach Programu Budowy 100 Obwodnic nasze województwo zyska 9 nowych dróg. To m.in. drogowe obejście Wałcza. – Tragedia jest, jak szlaban zamkną, to korek na pół miast – podkreśla jeden z mieszkańców Wałcza.

Na swoją obwodnicę czeka też Szczecinek. – Ja akurat mieszkam tam, gdzie ma być ta obwodnica i dobrze, że będzie, długo na nią czekaliśmy – mówi mieszkanka Szczecinka.

Zaawansowane prace trwają także na obejściu Warzymic i Przecławia.
– Tutaj są straszne korki na Cukrowej. Żeby dojechać do nas, ja mieszkam na osiedlu Harmonia, Gumieńce, ciężko jest, o 16:00 szczególnie – podkreśla jedna z mieszkanek Szczecina.

Rządowy Program Budowy 100 Obwodnic to łącznie 820 km dróg wyprowadzających ruch z miast. Inwestycji od dawna potrzebnych i w końcu realizowanych.

Źródło: TVP3 Szczecin Fot.: https://www.facebook.com/OpolskaGryfino

Related posts

ŚWINOUJŚCIE: KOMENDA PSP MA NOWEGO KOMENDANTA

AZ

Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego czyli nowe szlaki rowerowe

Admin

Zachodniopomorskie/ Ponad 12 mln zł na inwestycje trafi do szpitali w regionie

JK

Gaz-System: popyt na gaz w perspektywie 10-letniej może wzrosnąć o 50 proc.

JK

MF: 320 mln zł dodatkowych środków dla 12 województw

AZ

Marcin Porzucek: rząd robi wszystko, żeby wspomóc Polaków w zbliżającym się sezonie grzewczym

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie