15.9 C
Szczecin
3 maja 2024
Miasto Szczecin Wiadomości

Zachodniopomorskie/ Policja wzmacnia współpracę międzynarodową m.in. w związku z handlem ludźmi

Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie podsumowała pierwszy rok realizacji projektu, który wzmacnia współpracę międzynarodową organów ścigania w zakresie m.in. wykrywania handlu ludźmi i nielegalnej migracji. W jego ramach odbywały się szkolenia, warsztaty i konferencje, w których udział brali także funkcjonariusze z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

„Musimy być przygotowani na dodatkowe działania, które determinują z jednej strony falę migracyjną, a z drugiej strony falę uchodźczą” – przekazał w środę podczas konferencji prasowej zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie dr Marek Jasztal.

Jak dodał, „ostatnie dwa lata pokazały, że te zagrożenia istnieją”. Chodzi o kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej oraz kryzys uchodźcy związany z wojną w Ukrainie.

„Z jednej strony udało się odeprzeć ten atak przygotowany przez stronę białoruską, uszczelnić i zabezpieczyć granicę. Tutaj też zachodniopomorscy policjanci podejmowali działania. Z drugiej strony otworzyliśmy granice i serca dla uchodźców z Ukrainy, którzy zaatakowani przez Putina szukali tutaj bezpiecznego schronienia” – podkreślił Jasztal.

Dodał, że kilka lat temu kryzysy migracyjne dotyczyły granicy włoskiej, hiszpańskiej, greckiej. „W tym roku dotknęły nas jako Rzeczpospolitą. Chcemy jako policja być do nich właściwie przygotowani. To przygotowanie musi być oparte na pomocy, szacunku dla człowieka, ale też przestrzeganiu prawa, szczególnie prawa unijnego w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznej granicy UE” – dodał.

Zacieśnianiu współpracy organów ścigania i przeciwdziałaniu m.in. handlu ludźmi, nielegalnej migracji, przemocy ze względu na płeć, czy wsparciu dla ofiar handlu i osób ubiegających się o azyl, służy projekt „Integracja dla bezpieczeństwa współpraca międzynarodowa w zakresie praw podstawowych”.

W jego ramach odbyły się m.in. szkolenia, warsztaty i konferencyjne dot. ochrony praw człowieka i wsparcia dla ofiar handlu ludźmi. Część z nich była realizowana z funkcjonariuszami z Niemiec i Wielkiej Brytanii. jak przekazano podczas konferencji prasowej, te dwa państwa są jednymi z głównych punktów docelowych nielegalnej migracji.

„Szkolenia dotyczyły głównie przekazania takich umiejętności i wiedzy – policjantom, partnerom projektu i służbom – aby mogli skuteczniej i lepiej działać w obszarze profilaktyki handlu ludźmi. Kiedy dojdzie do tego przestępstwa, w sposób bardzo profesjonalny, empatyczny, potrafili być dobrym partnerem w kontakcie z osobą pokrzywdzoną tym przestępstwem” – przekazała podinsp. Elżbieta Szatanik, pełnomocniczka komendanta wojewódzkiego Policji w Szczecinie ds. ochrony praw człowieka.

Jak przekazano podczas konferencji prasowej proces handlu ludźmi dotyczy kilku obszarów m.in. nielegalnego zatrudnienia, prostytucji, działań wykorzystania osób małoletnich do żebractwa itp.

„To są procesy, które w Polsce, w Szczecinie nie są tak bardzo widoczne, natomiast jako jednostka transferowa – województwo zachodniopomorskie – możemy mówić o przynajmniej kilkudziesięciu osobach w skali roku, które są przez grupy przestępcze wykorzystywane do handlu ludźmi” – dodał Jasztal.

Projekt „Integracja dla bezpieczeństwa – współpraca międzynarodowa w zakresie praw podstawowych” realizowany jest w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Program „Sprawy wewnętrzne” Azyl i migracja. Będzie kontynuowany również w 2023 roku.

Jego partnerami są Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim i Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie.

Źródło/PAP

Related posts

Szefernaker: minister rolnictwa rozpoczął dynamicznie działania

AZ

Kołobrzeg: Trzech mężczyzn nie mogło wrócić na brzeg

Admin

Puda: środki z UE przeznaczymy głównie na rozwój nauki, przedsiębiorczości i cyfryzację 

JK

Dostępna Przestrzeń Publiczna. Wnioski na likwidację barier złożone

KM

Szef SG: do budowy zapory zostaliśmy zmuszeni przez reżim Łukaszenki

AZ

W Polsce powstanie centrum szkolenia pracowników energetyki jądrowej

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie