1.9 C
Szczecin
9 grudnia 2023
Powiat Świnoujski Wiadomości

Zachodniopomorskie/ Dwie decyzje zawieszające działalność po kontrolach lodów z automatów

Dwie decyzje zawieszające działalność wydał zachodniopomorski sanepid dla punktów z lodami z automatu – obie dotyczyły Świnoujścia. Zakwestionowano 43 proc. wszystkich próbek pobranych do badań.

Badania lodów z automatów to coroczna akcja w województwie zachodniopomorskim. Wyrywkowe kontrole przeprowadzono na początku lipca.

„Do kontroli wytypowano 39 obiektów zlokalizowanych w miejscach zwiększonej obecności turystów. Do badań pobrano 195 próbek z 39 partii lodów” – poinformowała w czwartek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan. Zaznaczyła, że 43 proc. próbek pobranych do badań zostało zakwestionowanych.

Jak wyjaśniła rzeczniczka, lody z automatu badane są „w kierunku bakterii chorobotwórczych tj. Salmonella i Listeria monocytogenes oraz w kierunku mikroorganizmów wskaźnikowych tj. bakterii Enterobacteriaceae”.

Nie było przypadków kwestionowania próbek pod kątem drobnoustrojów chorobotwórczych, ale 85 próbek z 17 partii lodów zakwestionowano z powodu zawyżonej ilości bakterii Enterobacteriaceae. Występują one naturalnie w jelicie grubym człowieka i nie są wówczas chorobotwórcze. Ich obecność w pożywieniu świadczy natomiast o niewystarczającej higienie w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji. W przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się bakterie, u osób z obniżoną odpornością, a także z chorobami układu pokarmowego mogą powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Po kontroli wydano dwie decyzje zawieszające działalność w zakresie produkcji i wprowadzania lodów z automatu do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań laboratoryjnych – obie dotyczyły punktów w Świnoujściu.

Sanepid wydał też cztery decyzje administracyjne z rygorem natychmiastowej wykonalności, nakazujące przeprowadzenie skutecznych procesów mycia i dezynfekcji sprzętu i powierzchni produkcyjnych. Decyzje te zakazują produkcji i wprowadzania do obrotu lodów do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań.

Jedenastu przedsiębiorców – jak podała Kapłan – poinformowano o wynikach badań i „konieczności wzmożenia reżimu sanitarnego”; w dwóch przypadkach prowadzący działalność sami wstrzymali produkcję i sprzedaż lodów, dopóki wyniki badań nie będą prawidłowe.

Rzeczniczka przekazała, że sprawdzono też 50 próbek gofrów z bitą śmietaną i dodatkami z dziesięciu lokali – tu nie było zastrzeżeń. Kontrole będą jeszcze prowadzone.

Źródło/PAP

Related posts

Szczecin/ Szpital tymczasowy na Pomorzanach podsumował działalność

AZ

PKP Intercity ogłosiło przetarg na 20 nowych lokomotyw elektrycznych

JK

„Najlepiej wielu języków uczyć się na raz, nie po kolei”

AZ

Powstanie Warszawskie było czymś wyjątkowym, niespotykanym na skalę światową

AZ

Zaszczep się w wakacje nad polskim morzem

Admin

Zatrzymano podejrzewanego o kradzież inkluzji pasikonika z Muzeum Bursztynu

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie