16.4 C
Szczecin
26 maja 2022
Miasto Szczecin Polska/Świat Wiadomości Zdrowie

MEiN: W dzień świadomości autyzmu wiele budynków podświetlonych na niebiesko i różowo

W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, 2 kwietnia, w ramach solidarności z osobami z autyzmem i z ich rodzinami wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki w sobotnim komunikacie.

Resort podał, że przypadający 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiono w 2008 r., a celem akcji jest propagowanie wiedzy o autyzmie i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Według MEiN autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.

„To choroba nieuleczalna, jednak przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jej nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet” – wskazał resort.

MEiN poinformował, że w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo.

„To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn” – podkreślił MEiN.

Resort wskazał, że organizatorem i pomysłodawcą kampanii propagującej wiedzę na temat autyzmu w Polsce jest Fundacja Jaś i Małgosia, która zrzesza rodziców i opiekunów dzieci z autyzmem, jak również osoby dorosłe z tą diagnozą.

„Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu” – ocenił resort. 

Źródło/PAP/radioSzczecin.pl

Related posts

Szczecin/ Około 800 mieszkań ma powstać na terenie dawnego dworca Pomorzany

JK

Przed wielkim świętem. Bobolice przygotowują się do dożynek

Admin

Warszawa/Paweł Szefernaker: zwiększymy pomoc na Dworcu Centralnym

JK

Gmina Kamień Pomorski wspiera służbę zdrowia oraz straż pożarną

Admin

Centrum Edukacji Ogrodniczej pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa

Admin

Szef MON: polsko-amerykańskie szkolenia demonstracją solidarności

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie