9.4 C
Szczecin
28 kwietnia 2024
Historia Kultura Miasto Szczecin Wiadomości

Szczecin/ Trwają przygotowania do 200. urodzin Johannesa Quistorpa – filantropa i przedsiębiorcy

Lapidarium w miejscu dawnego cmentarza, na którym spoczęła rodzina Johannesa Quistorpa, cykliczne wycieczki oraz wystawa – m.in. tak Stowarzyszenie Denkmal Pomorze chce uczcić dwusetne urodzin szczecińskiego przedsiębiorcy i filantropa.

„Przybliżenie postaci Quistorpa rozpoczęliśmy już rok temu, robiliśmy taką mała próbę generalną, to była 199 rocznica urodzin Johanesa Quistorpa. Zorganizowaliśmy wtedy wycieczkę jego śladami. Spotkała się ona z bardzo dużym zainteresowaniem” – przyznaje członek Stowarzyszenia Denkmal Pomorze Łukasz Jaszczyk.

Johannes Quistorp urodził się 14 listopada 1822 r. w Greifswaldzie. Posiadał m.in. cementownię i kredownię w Lubiniu na wyspie Wolin, cegielnię w Glinkach i Drzetowie oraz fabrykę szamotową w Skolwinie (obecnie to osiedla miasta), a także dobra ziemskie m.in. na Rugii, a w Szczecinie – tereny zielone.

Był jednym z pierwszych pruskich przemysłowców, którzy dostrzegli potrzeby socjalne swoich pracowników: założył m.in. kasę chorych dla wdów i sierot oraz ufundował szkołę podstawową w Lubinie. Był też inicjatorem powstania nowych dzielnic miasta, m.in. reprezentacyjnego Westendu (ob. Łękno). Zmarł w Szczecinie w 1899 r.

Filantrop wraz ze swoją żoną prowadził działalność charytatywną i społeczną. Ufundował m.in. zakład opiekuńczy dla osób schorowanych oraz sierot Betania, przekazał miastu ziemię, na której powstał Quistorp Park, czyli obecny Park Kasprowicza.

W jego okolicach Stowarzyszenie Denkmal Pomorze chce zorganizować wystawę poświęconą działalności Johannesa Quistorpa. W planach jest też utworzenie lapidarium z fragmentów płyt nagrobnych znalezionych na terenie byłego cmentarza przy dawnym zakładzie opiekuńczym „Bethanien”, który mieścił się przy obecnej ul. Wawrzyniaka 7.

„Prace poszukiwawcze, porządkowe pozwoliły odzyskać trzynaście elementów płyt nagrobnych, z czego pięć to płyty z inskrypcjami, które dotyczą rodziny Quistorp” – powiedział Jaszczyk.

Jak dodał „liczymy też na to, że działaniem wspólnie z miejskim konserwatorem zabytków i Urzędem Miasta do 14 listopada uda się stworzyć lapidarium. Wiem, że złożony przez nas wniosek o nadanie administracyjnej nazwy honorującej to miejsce mianem skweru pamięci rodziny Quistorp, jest procedowany w mieście. Myślę, że będzie miał swój pozytywny koniec”.

Dwusetna rocznica urodzin Johannesa Quistorpa przypada 14 listopada 2022 roku, do tego czasu Stowarzyszenie Denkmal Pomorze będzie też publikować informacje o filantropie, jego działaniach i przedsięwzięciach.

Źródło/PAP/wszczecinie.pl

Related posts

Wojewódzkie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

Admin

Dodatkowe środki na program „Posiłek w szkole i w domu”

AZ

Pogłębianie toru wodnego Świnoujście-Szczecin ukończone w blisko 98 proc.

AZ

Kowalczyk: Komisja Europejska zatwierdziła program operacyjny „Rybactwo i Morze”

AZ

Ochrona infrastruktury strategicznej. Konferencja SFS

AZ

Promy Bielik miały pływać rzadziej, ale zapotrzebowanie jest duże

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie