21.2 C
Szczecin
28 kwietnia 2024
Historia Miasto Szczecin

Szczecin/ Spotkanie z historykami w 450. rocznicę urodzin autora najstarszej kroniki miasta

Historycy przybliżą codzienność Szczecina i Księstwa Pomorskiego przełomu XVI i XVII wieku w 450. rocznicę urodzin autora najstarszej kroniki miasta – Paula Friedeborna. Spotkanie „Szczecin i Pomorze w czasach Friedeborna” odbędzie się w niedzielę w Zamku Książąt Pomorskich.

„Ustrój i administracja, władza miejska i książęca, sytuacja rodziny książęcej oraz zwykłych mieszczan, kondycja ekonomiczna Szczecina i jego mieszkańców, a także obraz miasta przedstawiony w słynnej kronice autorstwa Paula Friedeborna – to tylko część z wątków spotkania, na które Zamek zaprasza miłośników historii regionu” – przekazał Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Friedeborn – prawnik, członek Rady Miejskiej i burmistrz Szczecina – to autor m.in. najstarszej kroniki miasta, napisanego po niemiecku i częściowo po łacinie „Historycznego opisu miasta Starego Szczecina na Pomorzu” („Historische Beschreibung der Stadt Alten Stettin in Pommern”).

Wydana w 1613 r. kronika stanowi, jak wskazano, „pomnik wczesnonowożytnego dziejopisarstwa miejskiego, jest bezcennym źródłem do historii Szczecina i Pomorza oraz historii dynastii Gryfitów”. „Dostarcza wiedzy, jakiej już dziś nie można uzyskać z innych źródeł (autor miał dostęp do ówczesnych zbiorów archiwum miejskiego, które w nieznanych okolicznościach zostały utracone pod koniec II wojny światowej)” – zaznaczono.

Pierwszy przekład całości trzytomowego dzieła Zamek przygotowuje wraz z Klasztorem Dominikanów z niemieckiego Prenzlau. Ma się ukazać jeszcze w 2022 r.

W 2016 r. wydane zostało krótsze dzieło Friedeborna, napisany po łacinie „Opis miasta” („Descriptio urbis Stetinensis”) w przekładzie Agnieszki Borysowskiej ze szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. Nakład pierwszego wydania jednego z najstarszych „przewodników po mieście” wyczerpał się w ciągu kilku tygodni. Druga edycja ukazała się w 2018 r.

Codzienność i „nadzwyczajne wydarzenia miasta i księstwa” przybliżą w niedzielę historycy – prof. Radosław Gaziński i prof. Paweł Gut. Spotkanie „Szczecin i Pomorze w czasach Friedeborna” odbędzie się o godz. 16 w sali Anny Jagiellonki Zamku Książąt Pomorskich.

Paul Friedeborn (1572-1637) był przedstawicielem bogatej i zasłużonej dla miasta rodziny kupieckiej. Ukończył Pedagogium Książęce w Szczecinie, a następnie uniwersytet w Helmstad, gdzie zdobył wykształcenie prawnicze. Po odbyciu praktyki asesorskiej, w 1596 r. powrócił na stałe do rodzinnego miasta. W 1597 r. objął stanowisko sekretarza miejskiego. Od 1616 r. był rajcą miejskim, a od 1630 r. do śmierci – burmistrzem.

Źródło/PAP/ Fot. tygodnik.tvp.pl

Related posts

Koszalin/ Z okazji 104. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego uczczono pamięć powstańców

JK

Koniec prac na drodze S3 Miękowo-Rzęśnica

Admin

Szczecin/ Zmarł powstaniec warszawski Zenon Kasprzak ps. Wilk

JK

PiS: W Szczecinie trwa festiwal podwyżek

AZ

Na torze wodnym do Szczecina rozpoczęła pracę druga pogłębiarka

Admin

Zachodniopomorskie/ Nie stwierdzono zanieczyszczeń na kąpieliskach morskich; w Szczecinie powstaną pierwsze zapory

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie