14.8 C
Szczecin
2 maja 2024
Historia Miasto Szczecin Polska/Świat Wiadomości

Szczecin/ Upamiętnienie ofiar stanu wojennego na pl. Solidarności

Historyczne zdjęcia i filmy, a także pokaz świetlno-muzyczny przygotował szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej dla upamiętnienia ofiar stanu wojennego. Uroczystość odbędzie się 13 grudnia na pl. Solidarności.



„Już niedługo bardzo smutna rocznica, 40. rocznica wprowadzenia przez komunistów i dyktatora Jaruzelskiego stanu wojennego. (…) Nie chodzi o to, żeby celebrować tę rocznicę. Chodzi o to, aby w tym dniu w sposób szczególny pamiętać o ofiarach stanu wojennego – o tych wszystkich, którzy w tym czasie zostali zamordowani, którzy byli internowani, którym złamano kariery, którzy byli wyrzucani z pracy, tych wszystkich, którzy walczyli o wolną, niepodległą, demokratyczną Polskę” – powiedział w środę dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Podkreślił, że nie chodzi też o „rozpamiętywanie porażek”, ale należy mówić i pamiętać „również o rzeczach trudnych”, bo inaczej kolejne pokolenia nie będą miały o nich wiedzy.

„W sposób szczególny podchodzimy do wolności, w sposób szczególny powinniśmy ją szanować i celebrować, i powinniśmy chylić czoła przed tymi, którzy mieli odwagę walczyć z prawdziwym reżimem” – mówił Bogucki.

Szczecińska uroczystość upamiętniająca ofiary stanu wojennego odbędzie się na placu Solidarności. Dyrektor szczecińskiego oddziału IPN dr Paweł Skubisz wskazał, że będzie to pierwsze takie wydarzenie, w którym hołd ofiarom zostanie oddany „w tak godny sposób” z udziałem mieszkańców miasta.

„W samym Szczecinie tylko w nocy z 12 na 13 grudnia zatrzymano 58 osób w ramach akcji Jodła, czyli zatrzymano, a później internowano działaczy +Solidarności+” – przypomniał Skubisz.

Podczas uroczystości 13 grudnia wyświetlane mają być zdjęcia i filmy ze stanu wojennego, zaplanowano też pokaz świetlno-muzyczny „W Hołdzie Ofiarom Stanu Wojennego”. Wydarzenie przygotowano we współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim i 12. Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną.

Wcześniej, 11 grudnia w studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin odbędzie się debata „Pamięć i Edukacja” i koncert zespołu Fabryka. Każdy uczestnik debaty otrzyma płytę zespołu pt. „Dziwny Stan” z dwunastoma anonimowymi piosenkami napisanymi w czasie stanu wojennego.

Przed siedzibą rozgłośni tego dnia odbędzie inscenizacja wprowadzenia stanu wojennego, zorganizowana przez grupę rekonstrukcyjną Rega. Jak zapowiada IPN, podczas inscenizacji użyte zostaną „autentyczne artefakty z czasu stanu wojennego”, m.in. polewaczka, nysa i BTR, pochodzące z zasobu kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego.

„Podczas inscenizacji będzie można zostać zarówno +wylegitymowanym+, jak i otrzymać materiały edukacyjne stylizowane na +Wiadomości Szczecińskie+ o stanie wojennym” – podano.

Informacje o wydarzeniach towarzyszących znajdują się na stronie internetowej szczecińskiego oddziału IPN.

13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności”. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Źródło/PAP/ fot.Szczecin.se.pl

Related posts

Czy miasto planuje zamknąć Estakadę Pomorską?

Admin

Darmowe seanse z ukraińskim dubbingiem w Multikinie i Cinema3D

AZ

Szczecin/ Wieża Dzwonów zostanie udostępniona zwiedzającym – od kwietnia

JK

Zachodniopomorskie/ Apel o przesyłanie zdjęć śniętych ryb w Dolinie Dolnej Odry

AZ

Szczecin wspiera Andrzeja Dudę

Admin

Małgorzata Golińska: mamy zabezpieczone ponad 8 mln ton węgla

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie