5.7 C
Szczecin
29 marca 2024
Historia Polska/Świat Wiadomości

W czwartek o 21.30, w godzinę egzekucji Witolda Pileckiego, w całej Polsce zapłoną znicze pamięci

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do upamiętnienia 75. rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego zamordowanego z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie. „25 maja 2023 r. o godz. 21:30 zapalmy wspólnie znicze w związanych z nim miejscach upamiętnień” – apeluje IPN.

25 maja 2023 r. o godzinie 21.30 znicze pamięci dla rtm. Witolda Pileckiego zapłoną w całym kraju, pod pomnikami i tablicami poświęconymi pamięci rotmistrza i żołnierzy podziemia antykomunistycznego, w szkołach imienia Witolda Pileckiego. IPN planuje zapalenie zniczy w około 30 takich miejscach w całym kraju, zapłoną one też na symbolicznym grobie rtm. Witolda Pileckiego w „Kwaterze na łączce” na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Główne obchody przypadającej w czwartek 75. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego odbywają się w Warszawie. Rano, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL mieszczącym się w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej, wziął w nich udział prezydent RP Andrzej Duda. W planach czwartkowych uroczystości są jeszcze zwiedzanie muzeum śladami rtm. Witolda Pileckiego i składanie kwiatów przez osoby prywatne pod Ścianą Śmierci. O 19 rozpocznie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej, na 19.45 zaplanowano Msza św. w intencji rtm. Witolda Pileckiego i jego podkomendnych, o 20.45 rozpocznie się koncert muzyki kameralnej „Nieugięty, Niezłomny, Niepokonany” w wykonaniu zespołu Boarte Piano Trio, a o 21.15 – oddanie hołdu rtm. Witoldowi Pileckiemu pod Ścianą Śmierci w godzinę egzekucji.

75 lat temu, 25 maja 1948 r. o godzinie 21.30, w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera AK, więźnia Auschwitz. Pilecki, podczas II wojny światowej w okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską (TAP). Jako jej żołnierz powziął plan zdobycia materiałów wywiadowczych z tworzonych przez Niemców obozów koncentracyjnych. By dostać się do obozu Pilecki wszedł w „kocioł” podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Podając się za Tomasza Serafińskiego – ukrywającego się żołnierza polskiego – trafił do obozu Auschwitz. Za drutami znalazł się w nocy z 20 na 21 września. Otrzymał numer 4859. Mimo nieludzkich warunków, chorób, Pilecki ps. Serafiński zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze przez wypuszczanych na wolność więźniów. To on przygotował pierwszą tajną notę na temat ludobójstwa w Auschwitz.

Pilecki zorganizował w Auschwitz Związek Organizacji Wojskowych (ZOW). Więźniowie, głównie byli żołnierze, tworzyli tzw. piątki. Każda taka grupa rozbudowywała swoją siatkę konspiracyjną, nie wiedząc nic o istnieniu innych „piątek”. Był to oryginalny pomysł Pileckiego. Później ZOW był budowany na wzór organizacji wojskowych. Jego dowódcą został płk Kazimierz Heilman-Rawicz z ZWZ-AK. ZOW – wedle zamysłu Pileckiego – miał przygotować powstanie w obozie. „Serafiński” nie ograniczał się do działalności wywiadowczej i konspiracyjnej. Doprowadził do porozumienia organizacji politycznych działających w Auschwitz. Do symbolicznego spotkania doszło w Wigilię 1941 r. Uczestniczyli w nim m.in. działacz lewicowy, były poseł i więzień brzeski Stanisław Dubois oraz Jan Mosdorf, przywódca Obozu Radykalno-Narodowego.

Wiosną 1943 r. Niemcy zaczęli rozpracowywać organizacje konspiracyjne w obozie. W ręce oprawców wpadało coraz więcej członków obozowego ruchu oporu. Zapadła decyzja o wywiezieniu „starych” skazańców w głąb Rzeszy. Wtedy Pilecki zdecydował się na ucieczkę. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. zdołał zbiec wraz z dwoma współwięźniami. W latach 1943-44 służył w oddziale III Kedywu KG AK (m.in. jako zastępca dowódcy Brygady Informacyjno-Wywiadowczej) i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Początkowo walczył jako zwykły strzelec w kompanii „Warszawianka”, później dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II, w tzw. Reducie Witolda.

W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu VII A w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r., na osobisty rozkaz gen. Andersa, wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz 2. Korpusu. Jesienią 1945 r. zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce, w tym o żołnierzach AK i 2. Korpusu więzionych w obozach NKWD i deportowanych do Rosji. Nie zareagował na rozkaz Andersa polecający mu opuszczenie Polski w związku z groźbą aresztowania.

8 maja 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 3 marca 1948 r. przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces tzw. grupy Witolda. Rotmistrz Pilecki został oskarżony o: nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz obcych mocarstw oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy MBP. Zarzut o przygotowywanie zamachu Pilecki stanowczo odrzucił, zaś działania wywiadowcze uznał za działalność informacyjną na rzecz 2. Korpusu, za którego oficera wciąż się uważał. Podczas procesu przyznał się do pozostałych zarzutów.

15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie, w którym Pilecki pisał: „Przez całe życie pracowałem dla Polski”. Jego prośba nie została uwzględniona. Wyrok wykonano wieczorem 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej przez strzał w tył głowy. Miejsce ukrycia szczątków Pileckiego nigdy nie zostało odkryte. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Źródło/PAP

Related posts

Nowy rok akademicki na PUM

AZ

Wójcik w Koszalinie: wspólna lista obozu prawicy w wyborach do Sejmu – najlepszym scenariuszem

AZ

Premier: jesienią tego roku otworzymy Baltic Pipe, zgodnie z planem, zgodnie z budżetem

AZ

Sąd stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta. Pytamy, kiedy zwrot pieniędzy za parkowanie

AZ

Są pieniądze, żeby posprzątać „policki wstyd”

AZ

Zachodniopomorskie/ Dodatkowe pociągi na 28. festiwal Pol’and’Rock 2022

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie