9.1 C
Szczecin
24 września 2023
Powiat Policki Ważne Wiadomości

Porozumienie ws. budowy reaktora MMR. Obiekt szkoleniowy i badawczy powstanie w Policach

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podpisały w środę porozumienie o budowie reaktora MMR. W najbliższym półroczu opracowany będzie program badawczy oraz plan budowy i eksploatacji instalacji.

„Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały porozumienie dotyczące rozwoju i budowy badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultrabezpiecznego reaktora jądrowego MMR (Micro-Modular Reactor) od USNC” – poinformowano w komunikacie.

Dodano, że w najbliższym półroczu strony opracują kompleksowy program badawczy oraz wspólnie przygotują plan budowy, eksploatacji i utrzymania instalacji MMR. „Zgodnie z założeniami na pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora MMR o mocy 30 MWt. Reaktor będzie służyć, jako obiekt szkoleniowy, badawczy i testowy” – wskazały strony porozumienia.

“Współpraca w tym zakresie pozwoli na opracowanie planu wdrożenia na pełną skalę wykorzystania energii jądrowej do procesów chemicznych i wytwarzania pary oraz wodoru w obiektach Grupy Azoty Police. Będzie to kolejny, istotny krok w kierunku dekarbonizacji procesów technologicznych Grupy Kapitałowej Grupa Azoty” – podkreślono.

Przypomniano, że porozumienie zostało zawarte w ramach amerykańsko-polskiej współpracy w tym obszarze, formalnie ustanowionej na mocy umowy międzyrządowej z lutego 2021 r.

– Wysokotemperaturowy chłodzony gazem MMR jest postrzegany jako istotne rozwiązanie dla dekarbonizacji przemysłu. Wdrożenie naszych wysokotemperaturowych baterii jądrowych wraz z Grupą Azoty i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym otwiera drogę do dekarbonizacji oraz budowy nowoczesnej infrastruktury jądrowej oraz rozwoju kadr energetyki jądrowej w Polsce – wskazał dyrektor generalny i założyciel Ultra Safe Nuclear Corporation Francesco Venneri.

Zwrócił uwagę, że projekt jest przykładem wsparcia USA w obszarze niezależności energetycznej Polski.

– Wraz z naszym partnerem Hyundai Engineering Corporation w pełni popieramy plany Grupy Azoty dotyczące redukcji śladu węglowego i mamy przyjemność zaoferować Uniwersytetowi Zachodniopomorskiemu możliwości badań przemysłowych naszego mikroreaktora wysokotemperaturowego – zapewnił Francesco Venneri.

Zaznaczono, że porozumienie zakłada również możliwość organizacji szkoleń dla studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, w tym umożliwienie przeprowadzenia praktycznych badań stosowanych związanych z produkcją czystej energii MMR.

Reaktor zostanie podłączony do infrastruktury energetycznej Grupy Azoty Police, co zapewni możliwość badania, testowania, optymalizacji i integracji zeroemisyjnego źródła energii MMR z obiektem przemysłowym.

Źródło: PAP Fot.: Puls Pomorza Zachodniego

Related posts

Encyklopedia – HAWKING

Admin

Nowa droga w regionie otwarta. „Dla mieszkańców to jest sprawa życiowa”

AZ

27 potencjalnych lokalizacji pod elektrownie jądrowe w Polsce

JK

Szczecin/ Manifestacje przeciw wojnie na Ukrainie – w czwartek i niedzielę

AZ

Rząd przyjął uchwałę w sprawie elektrowni atomowej

AZ

65 lat Paprykarza Szczecińskiego. Festyn trwa

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie