17.9 C
Szczecin
14 czerwca 2024
Wiadomości

Trzy miliony złotych dla zachodniopomorskich OSP w ramach programu Eko-Strażak

Kamery termowizyjne, drony z takimi kamerami, systemy odprowadzania spalin i pralnice do ubrań służbowych będą mogli kupić druhowie z zachodniopomorskich Ochotniczych Straży Pożarnych w ramach dotacji z nowego programu Eko-Strażak. Budżet programu dla OSP z regionu wynosi 3 mln zł.

Rozpoczęcie naboru wniosków na dofinansowanie ogłosili w piątek m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska i prezes szczecińskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Subocz. Ochotnicze Straże Pożarne, które wezmą udział w programie Eko-Strażak mogą starać się o dotację do 90 proc. kosztów, maksymalnie 50 tys. zł na jednostkę na zakup sprzętu i środków ochrony indywidualnej.

„To między innymi drony z kamerą termowizyjną, zestawy narzędzi akumulatorowych, kamery termowizyjne, szafki magazynowe i ubraniowe, systemy odprowadzania spalin, pralnice do ubrań służbowych z przyłączem wodociągowym i kanalizacyjnym, detektory oraz mierniki wielo- i jednogazowe. Eko-Strażak to uzupełnienie dobrze znanego druhom-ochotnikom programu Mały Strażak, który pozwala uzyskać wsparcie na ubrania specjalne, buty, hełmy, pilarki i agregaty” – powiedział prezes WFOŚiGW w Szczecinie Marek Subocz.

Jednostki OSP mogą składać wnioski do biur funduszu w Szczecinie i Koszalinie do 26 maja br. Budżet pierwszej edycji akcji to 3 mln zł.

Ochotnicze Straże Pożarne i samorządy mogą także uzyskać dofinansowanie na termomodernizację remiz użytkowanych przez OSP w ramach programu Remiza. Poziom wsparcia to 90 proc., maksymalnie 40 tys. zł na jednostkę, a budżet czwartej edycji programu to 800 tys. zł.

„Środki można przeznaczyć na poprawę efektywności energetycznej, w tym m.in. drenaż przy osuszaniu fundamentów, modernizację dachu, wymianę okien i bram garażowych, montaż nowego źródła ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, a także energooszczędnego oświetlenia” – poinformował WFOŚiGW w Szczecinie.

Jak podano, w ramach trzech poprzednich edycji termomodernizację remiz przeprowadziły 64 jednostki OSP z regionu, dofinansowanie wyniosło łącznie ponad 1,8 mln zł. 

Źródło: PAP Fot.: Puls Pomorza Zachodniego

Related posts

PGNiG zawarło z BGK umowę kredytową do kwoty 4,8 mld złotych

AZ

Na ponad 1800 stacjach Orlen w Polsce aż 85 proc. produktów pozapaliwowych zostało wytworzone w Polsce

JK

Podejrzewasz, że masz koronawirusa? Skorzystaj z teleporady

Admin

Gróbarczyk: przekop Mierzei to tylko pierwszy etap, chcemy ożywić gospodarczo Zalew Wiślany

AZ

WOT: Tysiąc żołnierzy wspiera uchodźców; w każdej brygadzie powstanie specjalna grupa

JK

Minister Moskwa dla „Rz”: Węgla z importu i krajowych kopalń będzie więcej

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie