25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Miasto Szczecin Technology Zdrowie

Szczecin/ Pierwsze robotyczne pobranie nerki w szpitalu na Pomorzanach

Specjaliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie po raz pierwszy pobrali nerkę do przeszczepu od żywego dawcy przy użyciu robota da Vinci. Dawczynią była mama, która oddała narząd swojemu synowi.

Nerka została pobrana przez zespół urologów z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala na Pomorzanach. Przy użyciu robota da Vinci wypreparowano narząd, a samo wyjęcie nerki nastąpiło laparoskopowo.

„Robot chirurgiczny pozwala na bardzo precyzyjny wgląd w anatomię, szczególnie tzw. wnęki nerkowej, co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo dawcy oraz na jakość pobranego narządu. Przy planowaniu operacji wykorzystano precyzyjny, wydrukowany model 3D nerki dawcy, co znacząco wpłynęło na bezpieczeństwo zabiegu” – przekazał prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM.

Po ok. trzygodzinnym zabiegu, pobrana nerka została przekazana na drugą salę operacyjną zespołowi chirurgów Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, gdzie we współpracy z urologiem została przeszczepiona biorcy.

„Wykonanie modelu 3D operowanego narządu daje już przed zabiegiem możliwość dużo lepszego poznania pobieranego organu. A pobranie robotyczne to przyszłość – łatwiejszy dostęp do nerki, doskonały obraz. Z pewnością stanie się to standardem w naszym szpitalu. W takim kierunku idzie światowa medycyna” – podkreślił prof. dr hab. n. med. Marek Ostrowski z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM.

Jak przekazał szpital kliniczny nr 2, to trzecie w kraju pobranie nerki z wykorzystaniem systemu robotycznego. Oboje pacjenci czują się dobrze i niebawem zostaną wypisani ze szpitala.

Źródło/ PAP/ Fot. SPSK-2

Related posts

Kolejne tajemnicze pęknięcia szyb w tramwajach. Ktoś strzela?

AZ

Szczecin/ Jezioro Słoneczne zanieczyszczone nieznaną substancją

AZ

Gróbarczyk: przeładunki w polskich portach w 2022 r. wzrosły o 18 proc., do 133 mln ton

JK

Sejm/ Nowi posłowie odebrali z rąk szefa PKW zaświadczenia o wyborze

AZ

Płyn do dezynfekcji. WHO podaje przepis, jak zrobić go w domu [recepta WHO – 20.03.2020]

Admin

Szczecin/ Morskie Centrum Nauki uruchamia pracowanie edukacyjne

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie