7.9 C
Szczecin
24 kwietnia 2024
Wiadomości

Można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. To musisz wiedzieć

Od 15 marca br. można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara WPR za 2023 r. Jest to pierwszy nabór wniosków w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – poinformował resort rolnictwa.

Wniosek, tak jak w ubiegłych latach, należy złożyć się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), wyłącznie w postaci elektronicznej – za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

W aplikacji eWniosekPlus można zawnioskować o przyznanie dopłat bezpośrednich, w tym do ekoschematów powierzchniowych i dobrostanu zwierząt; przejściowego wsparcia krajowego; interwencji w ramach II filara WPR, tj.: interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznej oraz interwencji leśnych i zadrzewieniowych; płatności obszarowych kontynuowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych i premii zalesieniowych) – zaznacza MRiRW.

– Szczególnie zachęcamy wszystkich rolników do wnioskowania o ekoschematy. Ekoschematy to nowy, prośrodowiskowy element płatności bezpośrednich. Zostały tak zaprojektowane, żeby promować praktyki, które przekładają się na dochody rolnicze poprzez zwiększenie żyzności gleby, racjonalne nawożenie, poprawę jakości plonów – wyjaśnia ministerstwo.

W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wprowadzono łącznie 5 ekoschematów powierzchniowych oraz ekoschemat dobrostan zwierząt.

Są to dopłaty do: obszarów z roślinami miododajnymi: rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi (z 8 praktykami takimi jak np. ekstensywne użytkowanie TUZ (trwałe użytki zielone), międzyplony, plan nawożenia wymieszanie słomy z glebą); retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych; integrowanej produkcji roślin; biologicznej ochrony upraw.

Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r.

Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca 2023 r. jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Wprowadzanie zmian we wniosku możliwe jest bez skutków finansowych do 31 maja 2023 r. Zmiany wniosku o przyznanie płatności można dokonać również w terminie do dnia15 września 2023 r, w przypadku gdy Agencja poinformuje beneficjenta o nieprawidłowościach wykrytych w ramach kontroli administracyjnych lub systemu monitorowania obszarów.

Ponieważ w tym roku po raz pierwszy kampania przyjmowania wniosków będzie przebiegała wg nowych zasad, wynikających z Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, ośrodki doradztwa rolniczego oraz biura powiatowe ARiMR będą pomagać rolnikom w wypełnianiu wniosków o przyznanie płatności na rok 2023.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania w 2023 r. wsparcia znajdują się na stronie MRiRW https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ekoschematy3.

Dostęp do aplikacji odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), dostępnej na stronie: https://www.gov.pl/web/arimr.

Źródło: PAP Fot.: Adobe Stock

Related posts

Trzy miliony złotych dla zachodniopomorskich OSP w ramach programu Eko-Strażak

KM

UE/ Europoseł Brudziński: w obliczu działań Putina żadne państwo w Europie nie jest bezpieczne

JK

Sejm/ Wiceminister infrastruktury: ubiegły rok był kolejnym rekordowym dla polskich portów morskich

AZ

Zachodniopomorskie/ „Ferie z WOT” odbędą się w Trzebiatowie

AZ

Zachodniopomorskie/ Jęczmień ozimy zebrany w ponad 80 proc.

AZ

Świnoujście/ Straż Pożarna nie wnosi sprzeciwu ws. uzyskania pozwolenia na użytkowanie tunelu pod Świną

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie