21.9 C
Szczecin
5 czerwca 2023
Ważne Wiadomości

Historyczna dostawa do terminala LNG. Gazowiec „Lech Kaczyński” wpłynie do Świnoujścia

Gazowiec „Lech Kaczyński” Grupy Orlen wpłynie do terminala LNG w Świnoujściu. Jest to pierwszy rejs tego statku po opuszczeniu koreańskiej stoczni, gdzie został wybudowany i pierwsza dostawa skroplonego gazu zrealizowana przez tę jednostkę.

Statek dostarczy do Świnoujścia gaz z terminala Sabine Pass w USA. Gazowiec “Lech Kaczyński” jest pierwszą z ośmiu jednostek, które będą czarterowane przez Orlen do przewozu gazu skroplonego LNG.

Koncern do 2025 roku będzie dysponował flotą ośmiu gazowców, wydzierżawionych na okres 10 lat. Drugi z gazowców, „Grażyna Gęsicka”, wejdzie do służby mniej więcej w połowie tego roku. Trwają ostatnie prace wewnątrz jego zbiornika i przy urządzeniach do tłoczenia skroplonego gazu. Docelowa flota ośmiu gazowców będzie przeznaczone głównie do transportu surowca z USA.

Grupa Orlen będzie użytkować gazowce na podstawie dziesięcioletniej umowy czarteru, podpisanej z norweską spółką Knutsen OAS Shipping, która specjalizuje się w obsłudze technicznej i handlowej statków do przewozu LNG. Jednostki będą w wyłącznej dyspozycji polskiego koncernu.

Kolejne dwa gazowce mają być gotowe w 2024 roku, a następne cztery w 2025 roku.

Źródło: PAP Fot.: PKN Orlen

Related posts

„Nie może być zgody na falę hejtu, agresji i nienawiści”

AZ

Kolejny krok do niezależności energetycznej. Coraz bliżej powstania farm wiatrowych na Bałtyku 

KM

ZUS – ponad 4 mld zł wypłacone w ramach świadczenia postojowego

Admin

Niemcy/ Morawiecki: UE musi działać wyjątkowo zdecydowanie

JK

Mateusz Morawiecki: do konsultacji kierujemy projekt obniżki stawki podatku PIT z 17 do 12 proc.

JK

Najpoważniejsze zmiany czekają maturzystów? Kurator o wyzwaniach oświaty

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie