17.9 C
Szczecin
14 czerwca 2024
Miasto Szczecin Opinie

Szczecin/ Ekspertka ds. kredytów hipotecznych: liczba transakcji w ostatnich trzech latach drastycznie zmalała

W 2022 roku sprzedaż lokali w stolicy Pomorza Zachodniego zmalała o 90 proc. w stosunku do lat 2017-2019, po 2006 roku szczeciński rynek nieruchomości nie zanotował tak drastycznego spadku – powiedziała PAP ekspertka ds. produktów hipotecznych Ewelina Czaplińska.

W ubiegłym roku w Szczecinie sprzedano około 600 lokali mieszkalnych, co oznacza 90 proc. spadek w stosunku to sytuacji sprzed paru lat.

„Po 2006 roku szczeciński rynek nieruchomości nie zanotował nigdy tak drastycznego spadku. Liczba transakcji w ostatnich trzech latach drastycznie zmalała. W 2020 roku zrealizowanych zostało prawie cztery tysiące, rok później już nieco ponad trzy” – powiedziała PAP specjalista ds. produktów hipotecznych Ewelina Czaplińska.

Najwięcej transakcji na szczecińskim rynku nieruchomości dokonano w latach 2017-2019, rocznie było ich około 6 tys.

„Od czterech lat ceny na rynku wtórnym zaczęły dynamicznie rosnąć. W latach 2009-2018 cena za mkw. nie przekraczała 5 tys. zł, a od 2019 roku notujemy tylko wzrosty cen, dzisiaj są na poziomie ponad 10 tys. zł” – poinformowała Czaplińska.

Jej zdaniem pomimo wzrostu cen, zainteresowanie kupnem nieruchomości jest bardzo duże. Największą popularnością cieszy się zakup mieszkań.

W 2022 roku na rynku pierwotnym najczęściej rozglądano się za mieszkaniami 2-pokojowymi (50 proc. transakcji), minimalne różnice były między 1-pokojowymi oraz 3-pokojowymi (23 proc. i 22 proc.), a najrzadziej pytano o mieszkania 4-pokojowe i większe (5 proc.)

„Na rynku wtórnym natomiast sytuacja jest nieco odmienna. Choć najwięcej transakcji zakupowych dotyczyło mieszkań 2-pokojowych (41 proc.), to te 3-pokojowe sprzedano już na poziomie 30 proc. wszystkich transakcji. Niechętnie kupowano mieszkania 1-pokojowe. Klienci chcący zakupić dom decydują się na jego zakup poza miastem, w okolicznych miejscowościach” – zaznaczyła Czaplińska.

Na koniec roku 2022 roku średnia cena za mkw. na rynku pierwotnym w Szczecinie wynosiła 10281 zł, a na wtórnym – 8023 zł. Najchętniej kupowano mieszkania w dzielnicy Zachód, obejmującej Pogodno, Gumieńce i Pomorzany. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania na Prawobrzeżu.

Źródło/ PAP/ Fot. pixabay.com

Related posts

Lodołamacze w pogotowiu

KM

Wykorzystano 3,18 mld złotych w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej na Pomorzu Zachodnim

Admin

Zachodniopomorskie/ Zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy

AZ

Terminal LNG w Świnoujściu – wybrany wykonawca rozbudowy

Admin

Zachodniopomorskie/ Warsztaty z osobami niewidomymi na Uniwersytecie Szczecińskim

JK

Paweł Szefernaker: proszę samorządy o wypłacanie środków pomagającym Ukraińcom 

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie