4.5 C
Szczecin
26 kwietnia 2024
Powiat Drawski Wiadomości

Amerykańska armia w Polsce. 3000 żołnierzy stacjonuje w Drawsku Pomorskim

Współpraca, zaufanie i partnerstwo — to fundamenty, silnego jak nigdy, sojuszu polsko-amerykańskiego. W Polsce stacjonuje obecnie 10 tys. żołnierzy US Army. Jedna trzecia z nich jest w Drawsku Pomorskim, którego mieszkańcy podkreślają, że Amerykanie stali się już ważnym ogniwem miasta i regionu.

Poligon drawski to jedna z największych w Europie arena ćwiczeń militarnych. Przez cały rok, swoje umiejętności szlifują tu wojska lądowe i siły powietrzne z całego świata, także żołnierze amerykańscy. 

– Współpraca jest bardzo dobra. My, żołnierze polscy, nie mamy się czego wstydzić, nie tylko my się uczymy od nich, ale też oni od nas – podkreślił st. chor. sztab. Marcin Czerwiński z Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko.

– Polska armia zna mnóstwo technik i ma bardzo dobre doświadczenie taktyczne. To, co pokazują i jak to realizują, jest bardzo profesjonalne – stwierdził pilot Benjamin Withrich.

Cyklicznie organizowane międzynarodowe manewry, jak Anakonda czy Defender, służą nie tylko cementowaniu współpracy militarnej wojsk Paktu Północnoatlantyckiego, ale także wzmacnianiu potencjału odstraszania.

– To zacieśnia naszą współpracę; pozwala nam się zgrać, dowiedzieć się, jakie mają ograniczenia, jak działają; dopasować się do nich, tak samo oni do nas – powiedział ppor. Norbert Struzik, pilot z 1. Dywizjonu Lotniczego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

W Polsce stacjonuje obecnie 10 tys. żołnierzy amerykańskich, z czego około 3000 w Drawsku Pomorskim. Ich obecność nie ogranicza się jednak wyłącznie do poligonu. Jak podkreślają mieszkańcy, Amerykanie stali się już ważną częścią regionu.

– Oni są bardzo otwarci, już na samym początku uczestniczyli np. w modernizacji szpitala, szkoły; przebudowali dach – podał starosta powiatu drawskiego Stanisław Cybula.

Żołnierze US Army chętnie uczestniczą też w polskich świętach narodowych. Jak tu, na drawskim rynku podczas uroczystych obchodów Święta Flagi. 

– Dla Amerykanów, podobnie jak dla Polaków, flaga to symbol; to coś, co mamy głęboko w sercu – mówił mjr Steven Thompson z 389. Batalionu Inżynieryjnego Armii Stanów Zjednoczonych, wypowiedź archiwalna. 

Obecność Amerykanów w Drawsku cenią sobie mieszkańcy. Bo jak mówią, nie tylko pomagają rozwijać miasto i region, ale też nakręcają lokalny biznes — robiąc zakupy w miejscowych sklepach czy korzystając z barów i restauracji. 

– Mam kontakt, pracuję w lokalu gastronomicznym. Normalni ludzie, chociaż czasami niektórym się wydaje, jak przyjechali, że są lepsi tutaj – ocenia mieszkanka Drawska Pomorskiego. 

– Integrują się tutaj z naszymi mieszkańcami, nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie, pomagają, zabezpieczają nas, zapewniają bezpieczeństwo no i myślę, że tutaj nie ma żadnych konfliktów – dodała inna mieszkanka Drawska Pomorskiego. 

Przykładem pozapoligonowej amerykańsko-polskiej współpracy są zajęcia dla młodzieży z udziałem żołnierzy.

– W klasach wojskowych uczą naszych uczniów specjalistycznego języka, takiego gdzie może być potrzebny za jaki czas, w różnego rodzaju sytuacjach, konfliktach, umieć obsługiwać broń, poznać tę broń – przekazał starosta powiatu drawskiego Stanisław Cybula.

Najistotniejsza dla mieszkańców jest jednak kwestia bezpieczeństwa, którego gwarantem są właśnie stacjonujące tu wojska amerykańskie.

Źródło: TVP3 Szczecin Fot.: L.Szelemej/East News

Related posts

Kołobrzeg chce poszerzyć granice miasta

AZ

Umowa najmu może być przedłużona bez zgody właściciela. Tarcza antykryzysowa zmienia zasady wynajmu lokali

Admin

Sondaż: PiS na czele, druga KO, Trzecia Droga minimalnie przed Konfederacją; do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica

AZ

PIE o decyzji PE ws. taksonomii UE: kluczowa dla budowania suwerenności energetycznej Polski

JK

Wiceminister obrony narodowej o szkoleniach pilotów na Apachach

JK

Ragna z Niemiec zakochała się w polskich lasach

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie