4.4 C
Szczecin
26 lutego 2024
Powiat Wałecki

Trzy nowe specjalne samochody trafiły do jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu

Sprzęt pozwoli wałeckim strażakom jeszcze skuteczniej zwalczać zagrożenia i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

Na zakup pojazdów wydano ponad 1,8 mln złotych. Pieniądze pochodziły ze środków budżetu państwa, m.in. z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszu wsparcia Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Część dołożyły lokalne samorządy.

– Działalność straży pożarnej, czy to zawodowej czy ochotniczej, zawsze wiąże się z walką o życie ludzkie i dobytek. I oczywiście nie żałujemy i dajemy tych parędziesiąt tysięcy złotych – mówił Jan Matuszewski, wójt gminy wiejskiej Wałcz.

– Przede wszystkim to inwestycja w bezpieczeństwo naszych mieszkańców, i to nie tylko w bezpieczeństwo pożarowe, bo przecież strażacy uczestniczą w wielu innych zdarzeniach, mają np. częste wyjazdy jako ratownicy medyczni – dodał Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza.

Wśród nowych pojazdów jest m.in. samochód gaśniczy z cysterną na wodę. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu st. bryg. Dariusz Lubianiec, taki wóz szczególnie przyda się wałeckim strażakom ze względu na specyfikę regionu: – Na pewno wspomoże nasze działania w miejscowościach, gdzie sieci hydrantowe są niewydajne. Mamy dużo obszarów leśnych i taki samochód również się tam sprawdzi i będzie stanowił zabezpieczenie naszych działań.

Wałeccy strażacy otrzymali także samochód operacyjny i wóz rozpoznawczo-ratowniczy.

Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP, nadbryg. Jarosław Tomczyk, podkreślał, że przez ostatnie lata straż pożarna sukcesywnie doposaża komendy w regionie. – Sprzęt trafia do niewielkich komend powiatowych, takich jak komenda wałecka – poinformował komendant, dodając, że dzięki temu praktycznie wszystkie zachodniopomorskie komendy mają do dyspozycji nowoczesne samochody ratowniczo-gaśnicze. Ponadto przeprowadzono bardzo duże inwestycje związane z infrastrukturą, m.in. remonty remiz.

W wałeckiej komendzie przybywa nie tylko sprzętu, ale i strażaków. Wkrótce służbę ma rozpocząć pięciu nowych mundurowych. – Na te pięć stanowisk mamy trzydzieści podań, więc uważam, że zainteresowanie jest duże – powiedział komendant Lubianiec.

Obecnie w wałeckiej komendzie PSP zatrudnionych jest ok. 50 strażaków.

Źródło/ prk24.pl/ Fot. Przemysław Grabiński

Related posts

Wałcz z dofinansowaniem do bezpieczeństwa pieszych

Admin

Wałeckie inspiracje dla Szczecinka. Co zrobić z wieżą ciśnień?

Admin

Szef MON: nie ma nowoczesnego wojska bez dronów

JK

Nie wszyscy stosują się do zaleceń Ministerstwa dotyczących Koronawirusa

Admin

Dodatkowa kasa dla zachodniopomorskich szpitali

AZ

Zachodniopomorskie/ Jest decyzja środowiskowa dla obwodnicy Szwecji w ciągu DK22

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie