4.4 C
Szczecin
26 lutego 2024
Powiat Wałecki Wiadomości

Sztab Generalny: loty kontrolne polskich operatorów Bayraktarami TB2

Polscy operatorzy wykonali w środę w Mirosławcu (woj. zachodniopomorskie) pierwsze loty bezzałogowymi statkami powietrznymi Bayraktar TB2 – poinformował Sztab Generalny Wojska Polskiego.

„Polscy piloci operatorzy wykonali dziś w Mirosławcu pierwsze loty kontrolne BP Bayraktar TB2” – poinformował SGWP na Twitterze. „Od 2022 roku samoloty te są na wyposażeniu Wojska Polskiego, będą wykorzystywane zarówno do prowadzenia zadań obserwacyjnych, rozpoznawczych jak i misji bojowych” – przypomniał Sztab Generalny.

Loty odbyły się w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, która pierwsze zestawy tego systemu otrzymała w październiku ub.r. We wrześniu pierwsza grupa polskich pilotów operatorów i personelu technicznego z tej jednostki zakończyła szkolenie w tureckim centrum treningowym firmy Bayraktar.

Umowę wartości blisko 270 mln dolarów, podpisano w maju 2021, podczas wizyty w Turcji prezydenta Andrzeja Dudy, któremu towarzyszył minister obrony Mariusz Błaszczak. Kontrakt dotyczy dostaw czterech zestawów (każdy po sześć aparatów latających) wraz z mobilnymi stacjami kontroli, symulatorami, zapasem części zamiennych i naprowadzanymi laserowo pociskami MAM-L i MAM-C. Dostawom, które mają się zakończyć w 2024 roku, towarzyszą szkolenia i wsparcie logistyczne. Przewidziano przekazanie technologii niezbędnych, by sprzęt serwisować w Polsce.

TB2 jest przeznaczony do zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych oraz misji bojowych, którym służą kierowane pociski rakietowe przenoszone na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. System awioniki umożliwia w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot.

Dron mierzy 6,5 metra długości i 12 metrów rozpiętości. Lot może trwać maksymalnie 27 godzin. Masa startowa bezzałogowca to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.

Bayraktar TB2 zalicza się do bezzałogowych statków powietrznych średniego pułapu, dużej długotrwałości lotu (medium-altitude long-endurance – MALE). Zakup tej kategorii systemów zapisano w programie Zefir – jednym z programów zakupów różnej wielkości i różnego przeznaczenia bezzałogowych statków powietrznych. TB2 zostały kupione w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, niezależnie od programów i planu modernizacji technicznej sił zbrojnych.

Źródło/ PAP/ Fot. Facebook – Sztab Generalny WP

Related posts

NIK: spółki zarządzające portami morskimi prawidłowo realizowały harmonogramy i plany finansowe; plany inwestycyjne z opóźnieniami

AZ

Szczecin/ Sąd nakazał Izabeli Leszczynie (KO) opublikowanie sprostowania słów dotyczących Dariusza Mateckiego

AZ

CBA kieruje zawiadomienia do prokuratury ws. nieprawidłowości szczecińskiej spalarni

Admin

Czeskie media: Polska pokazała Putinowi swoją siłę

AZ

Zachodniopomorskie/ Zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy

AZ

Kolejny krok do niezależności energetycznej. Coraz bliżej powstania farm wiatrowych na Bałtyku 

KM

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie