21.9 C
Szczecin
5 czerwca 2023
Infrastruktura Powiat Wałecki

Zachodniopomorskie/ Jest decyzja środowiskowa dla obwodnicy Szwecji w ciągu DK22

Decyzja środowiskowa określiła przebieg planowanej obwodnicy Szwecji (pow. wałecki, woj. zachodniopomorskie) w ciągu DK22. Odcinek o długości 4,2 km ominie miejscowość od południa – poinformowała GDDKiA we wtorek. Przetarg na zaprojektowanie i budowę drogi ma zostać ogłoszony w 2023 r.

„Wybrany został wariant C2 o długości 4,2 km, który omija miejscowość od południa. Teraz w wybranym przebiegu zostaną wykonane badania podłoża i dokumentacja obejmująca elementy Koncepcji programowej” – przekazał we wtorek Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Umowa na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Szwecji w pow. wałeckim (woj. zachodniopomorskie) została podpisana w czerwcu 2020 roku. Do jej przygotowania niezbędna była inwentaryzacja przyrodnicza. Zostały wykonane analizy techniczne i ekonomiczne dla każdego z trzech wariantów przebiegu.

Dwa warianty (C i D) omijały Szwecję od południa, natomiast jeden (A) od północy. Ostatecznie został wybrany wariant C w podwariancie 2.

W kolejnym etapie wykonane będą szczegółowe badania podłoża oraz uszczegółowione zostaną rozwiązania projektowe.

„Faza przygotowawcza inwestycji powinna zakończyć się w 2023 roku. W przyszłym roku planowane jest też ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi” – poinformował Grzeszczuk.

Obwodnica Szwecji będzie jednojezdniową drogą klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Bedzie przecinać rzekę Pilawa, na której planowana jest budowa mostu o długości 78 m. Będzie on również pełnił funkcję dolnego przejścia dla zwierząt.

W ramach inwestycji powstaną także dwa wiadukty dla dróg lokalnych nad obwodnicą. Połączenie z obecną DK22 od strony Wałcza planowane jest w formie skrzyżowania, natomiast od strony Jastrowia będzie to rondo.

Inwestycja powstanie w ramach Programu budowy 100 obwodnic. W Zachodniopomorskiem powstanie ich dziewięć. Na dwóch z nich – Gryfina na DK31 i Szczecinka na DK20 – w 2022 r. ruszyły roboty budowlane. Dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 trwa uzyskiwanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Dla obwodnic Człopy na DK22 oraz Stargardu i Złocieńca na DK20 trwa jeszcze uzyskiwanie decyzji środowiskowej.

Obwodnica Szwecji dołączyła do obwodnic Wałcza i Rusinowa w ciągu DK22, dla których w 2022 r. uzyskana została już decyzja środowiskowa.

Źródło/ PAP/ Fot. Twitter – GDDKiA

Related posts

Uwaga podróżujący pociągami. Zmiany w rozkładzie jazdy

Admin

Stargard: Budują kanalizację deszczową. Warszawska z utrudnieniami

Admin

SKM: Jest przetarg na budowę przystanku na Stołczynie

Admin

Umowa i pozwolenie na prace budowlane przy zabezpieczeniu przeciwpowodziowym

Admin

Tunel Świnoujście ma już ponad 400 metrów. Wkrótce drążenie pod Świną

Admin

Trwa budowa gazociągu Goleniów-Lwówek

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie