18.8 C
Szczecin
29 maja 2024
Opinie Polska/Świat Powiat Gryfiński Powiat Kamieński Powiat Myśliborski Wiadomości

Inwestycje na Odrze. Niemcy chcą je powstrzymać

Niemcy nie odpuszczają w sprawie Odry. Już raz polski sąd odrzucił ich pozew, który miał zablokować regulację rzeki. Teraz składają kolejny. Zdaniem ekspertów nie chodzi jednak o ochronę środowiska, ale o twardą grę polityczną i rozwój niemieckiej gospodarki kosztem polskiej.

„Polskie inwestycja na Odrze będą realizowane” – zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

– Nie możemy z tego zrezygnować niezależnie od różnego rodzaju płaczy i wrzasków z niemieckiej strony – podkreślił Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Niemcy swoje rzeki uregulowali już dawno temu. – Właściwie mają alternatywną obok kolejowej sieć transportową opartą o znakomite połączenia dróg wodnych – opisał Marek Formela, publicysta „Gazety Gdańskiej”. 

U siebie problemu nie widzieli, ale teraz widzą go, gdy chodzi o regulację rzek w Polsce.

– Po Renie mogą pływać barki w tę i z powrotem z wielkim natężeniem, mogą pływać po kanałach w pobliżu Berlina. Kto był w Berlinie, wie, że po drodze tych kanałów mija się sporo i ruch jest tam niesamowity, ale to Odra musi pozostać ostoją dzikiej zwierzyny – podkreślił poseł PiS Leszek Dobrzyński.

Ochrona środowiska to główny argument Niemców. Zawsze, gdy chcą zahamować jakąś inwestycję, na sztandary biorę ekologię. 

– Może dojść do problemów, jeżeli dojdzie do zabetonowania systemów z obszarów, gdzie ten poziom wód jest niski. To może opóźnić proces regeneracji rzeki, na pewno może go utrudnić. Dlatego niektóre przedsięwzięcia, jak na przykład głębokie wykopy muszą zostać powstrzymane — powiedziała 29 sierpnia 2022 r. Steffi Lemke, minister środowiska Niemiec.

Inwestycje nie zostaną powstrzymane — zapowiada polski rząd i przypomina, że będzie realizował umowę zawartą właśnie z Niemcami.

– Mamy przecież umowę międzynarodową podpisaną jeszcze przez poprzedni rząd Ewy Kopacz i Angeli Merkel dotyczący właśnie tych inwestycji, które się dzieją — przypomina wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Umowa między Polską i Niemcami dotyczy m.in. o zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Mimo to Niemcy chcą wytoczyć polskiemu rządowi proces sądowy.

Zdaniem ekspertów Niemcom chodzi tylko i wyłącznie o własne interesy.

– Nasze rzeki są poregulowane i spławne, i teraz niedobrze by było, gdybyście odebrali nam część towaru i część transportu śródlądowego, więc najlepiej by było, gdyby wasze rzeki były niespławne – powiedział Dariusz Matuszak, ekspert Warsaw Enterprise Institute.

Regulacja Odry wpłynęłaby na rozwój transportu rzecznego w Polsce i zwiększenie przeładunków w portach, a tym samym na rozwój gospodarczy naszego kraju, kosztem zmniejszenia wpływów Niemiec.

– Dbają o swoje interesy często do granic wielkiej brutalności i to jest tego przykładem. Musimy się do tego przyzwyczaić, ale przyzwyczajenie nie oznacza zgody. My też musimy w drugą stronę o swoje interesy twardo grać i walczyć – powiedział Leszek Dobrzyński, poseł PiS.

Podobne arguemnty zostały przytoczone w sprawie tunelu w Świnoujściu. Niemcy także walczyli, by inwestycja nie powstała, rzekomo troszcząc się o ekologię. Finalnie jednak sami przyznali, że chodzi o pieniądze. 
– Istnieje obawa, że skoro do Świnoujścia będzie można dotrzeć łatwiej, to urlopowicze wybiorą wakacje po polskiej stronie, gdzie jest znacznie taniej – pisał 9.03.2021 r. portal moin.de.

– Rozwój gospodarczy Polski to łagodnie mówiąc, nie jest cel Niemiec. To jest oczywisty cel Polski, bo naszym celem musi być to, żeby poziom życia w Polsce i w Niemczech był taki sam albo nawet lepszy w Polsce, bo nam się to po prostu należy – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Źródło: TVP3 Szczecin Fot.: Shutterstock

Related posts

Zachodniopomorskie/ Rozpoczął się 26. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

AZ

Szczecin/ Spektakle w Teatrze Współczesnym bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

AZ

Premier: chcemy znaleźć rozwiązanie dla Odry jako drogi wodnej

AZ

Nadodrzańskie regiony sfinansują badania dotyczące stanu Odry

AZ

Ustawa węglowa zapewni działanie prawa wstecz, na korzyść mieszkańców i gmin

AZ

Lotnisko odrabia straty. Prawie połowa to loty do stolicy

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie