-2.3 C
Szczecin
8 lutego 2023
Miasto Szczecin Zdrowie

Szczecin/ Oddział ginekologii rekonstrukcyjnej i onkologicznej powstał w szpitalu na Pomorzanach

Opieka nad pacjentkami z chorobami ginekologicznymi, a także leczenie rekonstrukcyjne będą głównymi zadaniami nowej jednostki szpitala na szczecińskich Pomorzanach. Oddział Kliniczny Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej zacznie działać w czwartek.

Zadaniem nowej jednostki w strukturach szpitala klinicznego nr 2 – jak wyjaśniła rzeczniczka placówki Bogna Bartkiewicz – będzie kompleksowa opieka nad pacjentkami z chorobami onkologicznymi „przy wykorzystaniu interdyscyplinarnej diagnostyki”, a także „jak najskuteczniejsze leczenie onkologiczne ze wskazaniem na dbałość i komfort pacjentki po procesie leczenia”.

Dodała, że „niezwykle istotne” w tym ostatnim będzie leczenie rekonstrukcyjne, „by okaleczenie związane z chorobą było jak najmniejsze i umożliwiło pacjentkom powrót do normalnego życia”.

„W przypadku raka sromu w Polsce jest niewiele ośrodków stosujących po radykalnych operacjach tzw. płaty uszypułowane, które bardzo skutecznie zapewniają przywrócenie funkcji i anatomii. W tym celu została nawiązana współpraca z ośrodkiem uniwersyteckim w Aahen (Niemcy) z drem Danem O’Dayem” – powiedziała kierująca nowym oddziałem dr hab. n. med. Aneta Cymbaluk–Płoska.

Jak zaznaczono, w Polsce w operacjach radykalnych raka sromu „często zamyka się ranę z dużymi napięciami skóry, co nierzadko prowadzi do rozejścia się rany i dużych zaburzeń funkcjonalnych u pacjentek już wyleczonych”. Najczęstszym sposobem poprawy takiego stanu rzeczy są płaty skórne nieuszypułowane, czyli bez własnego naczynia, jednak wadą takiego rozwiązania jest duże ryzyko odrzucenia płata i nieestetyczny wygląd.

„Rozwiązaniem, które chcemy wprowadzić w naszym oddziale, jest tzw. płat uszypułowany na tętnicy zasłonowej, pozbawiony wad płatów skórnych nieuszypułowanych, czyli bez własnego naczynia” – wyjaśniła Cymbaluk-Płoska.

Na oddziale wykonywana będzie diagnostyka – histeroskopie, laparoskopie, pobieranie wycinków, a także operacje ginekologiczne, zabiegi z zakresu nietrzymania moczu, operacje onkologiczne i rekonstrukcyjne – także poporodowe.

Zabiegi będą wykonywane z wykorzystaniem chirurgii tradycyjnej, ale też przy zastosowaniu technik małoinwazyjnych jak laparoskopia. Planowane jest także wykonywanie zabiegów z system robotycznym da Vinci.

„Standardowy pobyt na oddziale będzie wynosił 2-3 dni, zależnie od rodzaju zabiegu i techniki jego przeprowadzenia. W przypadku przeprowadzania małoinwazyjnych zabiegów, przyjęcie i wypis ze szpitala będą możliwe tego samego lub następnego dnia. NFZ refunduje leczenie w ramach oddziału. Skierowanie może wystawić specjalista ginekolog lub lekarz POZ. Do zabiegów planowanych zapisanych jest już kilkanaście pierwszych pacjentek” – przekazała rzeczniczka.

Źródło/ PAP/ Fot. pixabay.com

Related posts

Sezon żeglarski w Marinie Dąbie już otwarty

Admin

Tor wodny Szczecin – Świnoujście. Kończy się odbudowa stawy

KM

Zachodniopomorskie/ Nie wszystkie wyznaczone nadmorskie kąpieliska będą strzeżone od 1 lipca

AZ

Szczecin/ Powstała Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów – Centrum Badawcze PUM

JK

Jeśli dziś EMA zatwierdzi szczepionkę Pfizera, 26 grudnia do Polski trafi pierwsze 10 tys. dawek

Admin

Radni PiS: apel do prezydenta Szczecina o wolny handel na skwerze Wallenberga

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie