19 kwietnia 2024
Miasto Szczecin Zdrowie

Szczecin/ Oddział ginekologii rekonstrukcyjnej i onkologicznej powstał w szpitalu na Pomorzanach

Opieka nad pacjentkami z chorobami ginekologicznymi, a także leczenie rekonstrukcyjne będą głównymi zadaniami nowej jednostki szpitala na szczecińskich Pomorzanach. Oddział Kliniczny Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej zacznie działać w czwartek.

Zadaniem nowej jednostki w strukturach szpitala klinicznego nr 2 – jak wyjaśniła rzeczniczka placówki Bogna Bartkiewicz – będzie kompleksowa opieka nad pacjentkami z chorobami onkologicznymi „przy wykorzystaniu interdyscyplinarnej diagnostyki”, a także „jak najskuteczniejsze leczenie onkologiczne ze wskazaniem na dbałość i komfort pacjentki po procesie leczenia”.

Dodała, że „niezwykle istotne” w tym ostatnim będzie leczenie rekonstrukcyjne, „by okaleczenie związane z chorobą było jak najmniejsze i umożliwiło pacjentkom powrót do normalnego życia”.

„W przypadku raka sromu w Polsce jest niewiele ośrodków stosujących po radykalnych operacjach tzw. płaty uszypułowane, które bardzo skutecznie zapewniają przywrócenie funkcji i anatomii. W tym celu została nawiązana współpraca z ośrodkiem uniwersyteckim w Aahen (Niemcy) z drem Danem O’Dayem” – powiedziała kierująca nowym oddziałem dr hab. n. med. Aneta Cymbaluk–Płoska.

Jak zaznaczono, w Polsce w operacjach radykalnych raka sromu „często zamyka się ranę z dużymi napięciami skóry, co nierzadko prowadzi do rozejścia się rany i dużych zaburzeń funkcjonalnych u pacjentek już wyleczonych”. Najczęstszym sposobem poprawy takiego stanu rzeczy są płaty skórne nieuszypułowane, czyli bez własnego naczynia, jednak wadą takiego rozwiązania jest duże ryzyko odrzucenia płata i nieestetyczny wygląd.

„Rozwiązaniem, które chcemy wprowadzić w naszym oddziale, jest tzw. płat uszypułowany na tętnicy zasłonowej, pozbawiony wad płatów skórnych nieuszypułowanych, czyli bez własnego naczynia” – wyjaśniła Cymbaluk-Płoska.

Na oddziale wykonywana będzie diagnostyka – histeroskopie, laparoskopie, pobieranie wycinków, a także operacje ginekologiczne, zabiegi z zakresu nietrzymania moczu, operacje onkologiczne i rekonstrukcyjne – także poporodowe.

Zabiegi będą wykonywane z wykorzystaniem chirurgii tradycyjnej, ale też przy zastosowaniu technik małoinwazyjnych jak laparoskopia. Planowane jest także wykonywanie zabiegów z system robotycznym da Vinci.

„Standardowy pobyt na oddziale będzie wynosił 2-3 dni, zależnie od rodzaju zabiegu i techniki jego przeprowadzenia. W przypadku przeprowadzania małoinwazyjnych zabiegów, przyjęcie i wypis ze szpitala będą możliwe tego samego lub następnego dnia. NFZ refunduje leczenie w ramach oddziału. Skierowanie może wystawić specjalista ginekolog lub lekarz POZ. Do zabiegów planowanych zapisanych jest już kilkanaście pierwszych pacjentek” – przekazała rzeczniczka.

Źródło/ PAP/ Fot. pixabay.com

Related posts

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu Politechniki Morskiej

AZ

Jest decyzja radnych ws. rozszerzenia ośrodka rehabilitacji zwierząt

AZ

Naukowcy poszukują chętnych do badania na po covidową dietę

Admin

„Niech ten krzyż przypomina też o zwycięstwie”

AZ

Szczecin/ Trwa akcja „Wnosimy radość do Domu Smutku”

JK

Modernizacja Straży Pożarnej przy ul. Struga

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie