-2.3 C
Szczecin
8 lutego 2023
Miasto Szczecin Wiadomości

Rekordowy rok dla portów w Szczecinie i Świnoujściu

Pod względem przeładunków, ten rok dla portów w Szczecinie i Świnoujściu będzie rekordowy. Szacuje się, że do końca roku dwa porty przeładują ponad 34 miliony ton towarów.

Na ten wzrost miała wpływ wojna w Ukrainie, ale także pogłębienie toru do Szczecina do 12,5 metra – mówi Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

– Powiększone możliwości transportu towarów, przede wszystkim dłuższymi jednostkami, powoduje, że tego towaru wpływa nam znacznie więcej. Z drugiej strony uruchamiamy nabrzeża pod duże jednostki 40-70-tysięczniki, które będą obsługiwane w porcie Szczecin – mówi Gróbarczyk.

W portach przeładowano więcej węgla, rudy i gazu LNG – mówi Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

– Takim rekordowym rokiem w naszych statystykach był 2018. W zeszłym roku do jego pobicia zabrakło praktycznie dwóch ładowni dużych masowców. W 2022 r. jesteśmy na plusie o prawie 10%, jeżeli to zestawimy z rokiem 2021 – mówi Woźniak-Lewandowska.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił, że polskie porty poradziły sobie z importem węgla. Do Polski sprowadzono kilka milionów ton surowca.

Źródło/RadioSzczecin.pl

Related posts

Przesunięcie terminu płatności opłat gruntowych za rok 2020

Admin

Poczta NIE zajrzy do kopert! – Sprostowanie nieprawdziwych informacji

Admin

Polski Związek Wędkarski otrzymał nowy sprzęt do walki z kłusownictwem

AZ

Urodziny Józefa Piłsudskiego. „Ta postać wciąż w nas żyje”

AZ

Tunel wydrążony. W czwartek do Świnoujścia przyjedzie prezydent Duda

Admin

UE/ Trwają prace nad ostatecznym przyjęciem przepisów dotyczących redukcji zużycia gazu

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie